Naslovnica SPEKTAR ANTONIĆ: Jevreji su stotinama godina verovali u povratak i obnovu države Izrael...

ANTONIĆ: Jevreji su stotinama godina verovali u povratak i obnovu države Izrael … Srbi da budu mudri i da ne potpisuju ništa

Sociolog Slobodan Antonić rekao je na panel-diskusiji „Srbi u vihoru novog sveta“ da je u vreme ubrzanog menjanja geopolitičke situacije najvažnije da srpski narod, pred kojim su mnoga iskušenja, sačuva mudrost, bude strpljiv i hrabar, te da kaže „ne“ kada je to potrebno i da ništa ne potpisuje što bi ga udaljilo od povratka na Kosovo.

Disjusiju je organizovala „Prosvjeta“ uz podršku Predstavništva RS u Srbiji, a Antonić je u nastavku rekao:

„I u BiH ovlaštenja visokog predstavnika nisu ista, i vidi se kako se situacija brzo menja. Najvažnije je da budemo dovoljno hrabri i mudri u isto vreme“.

On smatra da treba neprestano raditi na mirnoj reintegraciji Kosova, ali da se ostave i druge mogućnosti, imajući u vidu promenu međunarodne situacije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Govoreći o francusko-nemačkom planu o Kosovu i Metohiji, Antonić je rekao da je to u stvari ultimatum koji je Srbija dobila, te ponovio poziv da se taj ultimatum odbije.

Podsećajući da dosta političke i akademske elite u Srbiji govori da je Kosovo „teret za Srbiju“ i da bi se prihvatanjem ovog francusko-nemačkog plana taj teret smanjio, Antonić je rekao da su teret za Srbiju u stvari te elite koje tako govore.

„Mi taj problem /baš/ treba da ostavimo našoj deci i ona svojoj deci, dok ne bude rešen“, rekao je Antonić, podsjtivši da su Jevreji stotinama godina verovali u povratak i obnovu države Izrael i taj zadatak ostavljali svojoj deci.

On je na skupu predstavio i jedno istraživanje o tome šta mladi misle o Kosovu i Metohiji, prema kojem ne više od 12 odsto mladih smatra da je Kosovo izgubljeno, dok ostali misle da se vredi za njega boriti.

Prema njegovim rečima, 24,3 odsto mladih u Srbiji misli da Srbija treba da nastavi da radi na povlačenju priznanja Kosova, a 23,2 odsto mladih smatra da treba da upotrebi i vojna sredstva i vrati Kosovo u odgovarajućem trenutku.

„I u tom smislu, taj teret treba ostaviti mladima. Kao što nas sad ubeđuju da će nam biti bolje bez Kosova, tako sutra mogu da nas ubeđuju da će nam biti bolje bez jednog bubrega“, rekao je Antonić.

On je podsetio da kada se nekadašnja Čehoslovačka Minhenskim sporazumom iz 1938. godine, uoči Drugog svetskog rata, odrekla Sudeta, bilo je potrebno samo 5,5 meseci da im se rasparča cela zemlja.

„Pa tako i mi, ako konačno predamo Kosovo, Severnu Mitrovicu velikoalbanskim šovinistima i njihovim patronima, koliko će trebati da oni stignu u Niš ili, s druge strane, u Sremsku Mitrovicu, pet godina ili meseci?“, rekao je Antonić, te ocenio da će se onda sledećeg dana nakon toga pregovarati čiji je Sandžak/Raška.

Na skupu su, osim Antonića, govorili i senator Republike Srpske sociolog Milimir Mučibabić i istoričar Aleksandar Raković.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(Fakti)