Aleksandar Merkuris, britanski analitičar i poznat glas u oblasti geopolitike i vojnih analiza, izneo je svoje mišljenje o nedavnom napadu Ukrajine raketama ATACMS na teritoriju Rusije, smatrajući da ovaj potez nema nikakvo vojno značenje niti praktičnu vrednost.
U emisiji na YouTube kanalu Duran, Merkuris je istakao da su ovakvi napadi izraz frustracije ukrajinskog rukovodstva, koje očigledno ne uspeva da postigne značajne rezultate na bojnom polju.
Merkuris je napad ukrajinskih oružanih snaga opisao kao još jedan pokušaj da se pređu „crvene linije“ Rusije, ali bez konkretne koristi za ukrajinske snage.
„Još jedan skup i neefikasan napad, potpuno lišen vojne logike,“ istakao je on. Prema njegovim rečima, ovakvi potezi imaju isključivo političku svrhu i više su provokacija nego stvarna vojna strategija.
Britanski analitičar veruje da su ukrajinske snage u teškoj situaciji i da im ovakvi napadi neće doneti nikakvu stratešku prednost. „Ukrajinska vojska u ovom trenutku ne beleži nikakve uspehe, dok istovremeno gubi teritorije širom fronta,“ dodao je Merkuris.
Merkuris je istakao da je jedini cilj ovih raketnih napada pokušaj da se izazove masivan odgovor Rusije. Ovo je, prema njegovom mišljenju, način na koji Ukrajina nastoji da eskalira sukob u nadi da će privući dodatnu podršku sa Zapada ili ojačati pritisak na Rusiju.
Međutim, on je upozorio da takvi potezi nemaju dugoročne efekte i da Rusija već pokazuje visok nivo vojne i političke discipline.
Ukrajinske oružane snage su 11. decembra lansirale šest raketa ATACMS ka vojnom aerodromu u Rostovskoj oblasti. Ruska vojska je uspešno oborila dve rakete, dok su preostale četiri neutralisane sredstvima radio-elektronske borbe.
Ovaj napad dolazi nakon što je Ukrajina već ranije koristila američke rakete ATACMS u napadima na ruske teritorije, što je izazvalo oštru reakciju Moskve.
Rusija je, kao odgovor, sprovela masivne udare na ključne energetske objekte u Ukrajini, koji su podržavali rad njenog vojno-industrijskog kompleksa.
Ministarstvo odbrane Rusije potvrdilo je da su svi ciljevi uspešno pogođeni. Ovaj napad je pokazatelj ruske spremnosti da odgovori na provokacije proporcionalno i precizno, fokusirajući se na strateške ciljeve.
Merkuris je takođe osvrnuo na spekulacije o tome kako bi predstojeća inauguracija Donalda Trampa za predsednika SAD mogla uticati na dinamiku sukoba.
On je naglasio da Rusija ne planira svoje operacije u skladu s političkim rokovima drugih zemalja, uključujući SAD.
„Ukrajina možda radi prema političkom kalendaru, ali Rusija nikada nije dala naznake da postupa na taj način,“ rekao je Merkuris, zaključujući da će Moskva nastaviti da vodi operacije prema sopstvenim strateškim planovima.
Bivši američki predsednik Donald Tramp, koji će ponovo preuzeti dužnost predsednika 20. januara 2025. godine, izrazio je neslaganje sa korišćenjem američkih raketa ATACMS za napade na teritoriju Rusije.
U intervjuu za magazin Time, Tramp je jasno istakao da se protivi takvim potezima. Ovaj stav je naišao na odobravanje Kremlja, a portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je da se Trampova pozicija podudara s ruskim stavom o eskalaciji sukoba.
Trampova jasna osuda ukrajinskih udara američkim raketama mogla bi imati dalekosežne posledice po dinamiku sukoba u Ukrajini.
Njegova administracija bi mogla redefinisati američku vojnu podršku Ukrajini, potencijalno smanjujući isporuke oružja koje se koristi za udare na ruske teritorije. Ovo bi moglo značajno uticati na dalji tok rata i na poziciju Ukrajine u sukobu.
U svetlu ovih dešavanja, ruska strategija se čini postojanom i prilagođenom dugoročnim ciljevima. Ukrajinske provokacije raketnim napadima očigledno ne donose željene rezultate, dok Rusija nastavlja da sprovodi specijalnu vojnu operaciju s fokusom na vojne i strateške ciljeve.
Merkurisova analiza ukazuje na širu sliku: dok se Ukrajina oslanja na zapadnu pomoć i provokacije, Rusija pažljivo bira svoje poteze, osiguravajući stabilnost na frontu i dugoročne prednosti.
Merkurisova analiza pruža važne uvide u trenutnu situaciju na frontu i političke implikacije sukoba. Napadi raketama ATACMS, prema njegovom mišljenju, više govore o očaju ukrajinske strane nego o strateškoj viziji.
S druge strane, ruska sposobnost da odgovori precizno i odlučno potvrđuje njen dominantan položaj u sukobu. Trampov povratak na vlast mogao bi doneti promene u dinamici podrške Ukrajini, ali Rusija ostaje nepokolebljiva u sprovođenju svojih ciljeva.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se