Sjedinjene Američke Države glavni su krivac za napad na Severni tok 1 i 2, poručio je danas zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Svi medijski natpisi koji tvrde drugačije su iscenirani kako bi se javnost pogrešno navela da misli da je za sve, zapravo, kriva neka treća strana, objasnio je on.
Moskva poziva sve strane da pristanu na nezavisnu istragu sabotaže, dodao je Rjabkov.
Komentar ruskog zvaničnika je usledio nakon nedavne objave „Njujork tajmsa“ od 7. marta, prema kojoj je za sve kriva jedna ukrajinska teroristička grupa.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Iz Moskve su nakon toga poručili da su takve tvrdnje slične nekoj holivudskoj priči, kojoj pak niko od evropskih zvaničnika ne veruje.
Rjabkov je dodao da je Moskva zainteresovana da dođe do poboljšanja dijaloga sa američkim diplomatskim predstavništvima, ali da to sada nije moguće jer SAD ne žele da normalno razgovaraju.
„Odsustvo dijaloga samo povećava šanse da dođe do daljeg slabljenja odnosa i novih grešaka“, poručio je ruski diplomata.
O sporazumu o kontroli naoružanja: Ne verujemo u zdravu pamet kolega iz Londona i Pariza
Rjabkov je prokomentarisao i prošlomesečnu odluku Rusije da suspenduje učešće u sporazumu o kontroli strateškog naoružanja, te rekao da postoji hipotetička šansa da se Moskva može vratiti tom dogovoru ukoliko u Vašingtonu odluče da izmene destruktivnu politiku koju vode.
Komentarišući situaciju sa Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom, za čije je nuklearne kapacitete ranije ruski predsednik Vladimir Putin kazao da bi trebalo da privuku pažnju javnosti, Rjabkov je poručio da Rusija ne može a da ne obraća pažnju na tu pretnju i da postoji mogućnost da se te dve zemlje uključe u američko-ruski sporazum START. Ipak, on je ocenio da se to neće desiti, jer sumnja u postojanje zdrave pameti evropskih kolega dveju zemalja.
Ukoliko bi te dve zemlje to želele, „pronašli bismo pravne aspekte za njihovo uključivanje u sporazum“. „Nastavićemo da i u budućnosti ukazujemo na to da bez neophodnog i adekvatnog uzimanja u obzir nuklearnog potencijala ovih zemalja, inače, najbližih saveznika SAD u NATO-u, nije moguće govoriti ni o kakvom napretku po ovom pitanju“, istakao je Rjabkov.
Saradnja Rusije i Kine – osnova multipolarnog sveta
I dok Zapad predstavlja pretnju po Rusiju, njeni dobri odnosi sa Kinom vode napretku ovih dveju zemalja, rekao je on.
Ovo vrlo dobro razumeju u Vašingtonu, zbog čega im i smeta strateško partnerstvo dve velesile kao što su Rusija i Kina.
„Amerikanci razumeju da je naše partnerstvo sa Pekingom kamen temeljac multipolarnog sveta i to ih izuzetno nervira“, dodao je diplomata.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
(RT)
[adsenseyu1]