Naslovnica SPEKTAR AMERIKA UZVRAĆA: Odgovor SAD na ruski zastrašujući „Posejdon“ – Podvodni dronovi nove...

AMERIKA UZVRAĆA: Odgovor SAD na ruski zastrašujući „Posejdon“ – Podvodni dronovi nove klase

Komanda američkih mornaričkih snaga naredila je da se u bliskoj budućnosti izradi sveobuhvatna strategija razmeštanja i upotrebe bespilotnih sistema u vazduhu, na vodi i pod vodom.

Želja mornaričke komande, da razvije američki bespilotni program, u Kongresu se, međutim, smatra previše užurbanom, jer još nisu razvijene nove tehnologije koje bi projekte mornaričkih inženjera pretvorile u stvarnost.

[adsenseyu1]

Istovremeno, američka mornarica i američko ministarstvo odbrane smatraju da je potrebno ubrzati proces stvaranja bespilotnih letelica kako se ne bi narušila postojeća ravnoteža sa Kinom. Sa druge strane, Peking je takođe vrlo aktivan u ovom pravcu.

Kongres SAD je čak objavio spremnost da ograniči bilo kakva sredstva za kupovinu velikih bespilotnih površinskih brodova sve dok mornarička komanda ne bude u mogućnosti da zakonodavcima pruži dokaze o razvoju odgovarajućeg trupa, mehaničke i elektronske opreme, omogućavajući uređaju da autonomno deluje najmanje 30 dana zaredom.

[adsenseyu4]

Takođe, u Kongresu SA-a veruju da mornarica treba da obezbedi pouzdan operativni sistem sa funkcionalno integrisanim sistemima nadzora, elektronskim ratovanjem, itd.

Prema tome, američkoj mornarici su ruke vezane. Kongresmeni, zauzvrat, uveravaju da pokušavaju da zaštite komandu mornarice od mogućih grešaka. 

Razvoj i izgradnja podvodnih bespilotnih letelica od velikog je strateškog značaja za Sjedinjene Države. Prema pretpostavkama brojnih stručnjaka, jedan od najvažnijih zadataka za podvodne bespilotne letelice biće suočavanje sa ruskim „Car-torpedom“ – podvodnim vozilom „Posejdon“, koji   za Ameriku predstavlja pravi košmar. 

[adsenseyu1]

Povećana pažnja američke mornaričke komande za bespilotne letelice ukazuje na sledeće: u doglednoj budućnosti, američka mornarica će se fokusirati na podvodne bespilotne letelice uz pomoć kojih očekuju da dobiju informacije o kretanju brodova i podmornica potencijalnog neprijatelja, i, ako je potrebno, unište sve pokretne neprijateljske objekte. 

Naravno, postoji izvesna pretnja od korišćenja dronova pod vodom. Sastoji se u činjenici da veliki broj dronova može bukvalno paralizovati aktivnosti neprijateljskih podmornica koristeći njihovu brojčanu prednost.

Međutim, nema sumnje da će i Rusija i Kina predstaviti sopstveni odgovor američkim bespilotnim sistemima.

Webtribune.rs