„Azijski NATO“ je praktično već stvoren, a to je, u stvari, blok AUKUS, koji čine Sjedinjene Države, Velika Britanija i Australija. On je stvoren zbog rastuće moći Kine, kako vojne tako i ekonomske, kao i želje Vašingona da obuzda Kinu, da spreči njen rast i uticaj u Azijsko-pacičkom regionu, kaže ruski ekspert Konstantin Blohin.
Sjedinjene Države imaju očiglednu nameru da u tom regionu stvore čitav niz alijansi i koalicija koje imaju za cilj obuzdavanje uspona Kine, sprečavanje bilo kakvog delovanja Rusije i „kroćenje“ Severne Koreje.
U tom kontekstu Vašington već nekoliko godina formira čitav niz mehanizama i koalicija, među kojima se nalaze AUKUS, KVAD (SAD, Australija, Japan, Indija) i vojni blok, sličan „azijskom NATO-u“, koji, pred Sjedinjenih Država, čine Japan – zemlja na čijoj teritoriji su već raspoređene američke vojne baze i Južna Koreja, jedan od lojalnih američkih saveznika.
„Jasno je da se AUKUS trenutno može smatrati za ‘azijski NATO’ i jasno je da je njegov glavni cilj obuzdavanje Kine u Aziji. Očigledno je da će glavni ulozi biti stavljeni na Japan, Južnu Koreju i Australiju.
Štaviše, pokušaće da uvuku i Indiju u američku antikinesku strategiju, jer je Indija jedna od zemalja koja je ekonomski uporediva sa Kinom. Uostalom, bez Indije, Sjedinjenim
Državama će biti teško da obuzdaju Kinu. Dakle, glavni cilj je Kina u Aziji i Rusija u Evropi“, kaže Blohin.
Cilj Sjedinjenih Država je da ojačaju ove blokove i blokovske sisteme, dodao je Blohin.
Indija i Kina imaju višedecenijski granični spor oko granice na Himalajima zbog koje su 1962. godine vodile i rat, a odnosi između dve azijske sile nategnuti su i od sukoba niskog inteziteta u toj himalajskoj oblasti, 2020. godine.
„Očigledno je da Indija gleda na Kinu kao na svog protivnika i Amerikanci to shvataju. Štaviše, u Indiji postoji snažan uticaj Anglosaksonaca… Zato će, naravno, pokušati da uvuku Indiju u taj blokovski sistem. Kao što rekoh, ako je u Evropi glavni cilj Rusija, onda je u Aziji glavni cilj Kina“, podvukao je Blohin.
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov upozorio je da bilo kakve ideje o stvaranju vojnih blokova, a konkretno „azijskog NATO-a“ prema zamisli Japana, nose rizik konfrontacije koja bi mogla da pređe u goruću fazu.
On je imao u vidu stav novog premijera Japana koji se zalaže za jačanje odbrambenih sposobnosti Japana, stvaranje „azijskog NATO-a” i kolektivnog sistema bezbednosti u regionu.
Novi japanski premijer Šigeru Išiba je predlagao i da se razmotri mogućnost raspoređivanja američkog nuklearnog oružja u azijski region, što bi, uz „azijski NATO“, služilo kao „sredstvo odvraćanja za nuklearne susede – Kinu, Rusiju i Severnu Koreju“.
Amerika želi da uvuče Kinu u sukob i zaustavi njen uspon
Na pitanje da li stvaranje azijske verzije NATO-a može da osigura bezbednost u istočnoazijskom regionu ili, pak, da stvori rizike, Blohin kaže:
„Sa zapadne tačke gledišta to će ojačati bezbednost. Međutim, ono što je dobro za Sjedinjene Države automatski je loše za Kinu. Za Kinu će to značiti slabljenje bezbednosti, ako oni stvore blokovski sistem.
Jasno je da će Kina, kako se bude pojačavala trka u naoružanju, odgovoriti na to. Dakle, ovo je novi Hladni rat u Aziji. Mi imamo novi Hladni rat u Evropi sa Zapadom, a Kina se takođe nalazi u istoj situaciji“.
Blohin ocenjuje da japanske akcije nisu samo antikineske, one mogu biti interpretirane i kao antiruske, mada je „za Tokio glavni problem Kina“.
Sve intenzivnija saradnja SAD i NATO-a sa zemljama Azijsko-pacifičkog regiona i njihovo širenje pipaka u tom regionu, pogoršava ionako zaoštrenu geopolitičku situaciju u svetu, ali takvi potezi, ocenjuje Blohin, jačaju saradnju Rusije i Kine.
„Kina će jačati svoju vojnu infrastrukturu i vojni budžet. Kina je zainteresovana za jaku Rusiju, jer ako savladaju Rusiju, ostaće bez zaleđine, a sledeća će biti Kina. Dakle, oni takvim akcijama jačaju saradnju, interakciju Rusije i Kine“, kaže Blohin.
Na pitanje kako ocenjuje trenutnu situaciju u tom regionu i i koje pretnje smatra najaktuelnijim, Blohin kaže da je to stvaranje infrastrukture u cilju obuzdavanja Kine, a moguće i da SAD žele da „zapale“ region i uvuku Kinu u sukob sa Tajvanom, Vijetnamom itd. Oni mogu da stvore sukob „po liniji“ Severne Koreje, a sve to će destabilizovati Kinu, dodaje ekspert.
„Dakle, zadatak je da se do 2030. godine stvori sukob velikih razmera, da sebpokuša zaustavljanje uspona Kine, pre svega ekonomskog rasta Kine. To se može uraditi samo uz pomoć velikog rata.
Jer, ako Kina ne zaustave rast Kine do 2030. godine, oni će izgubiti svoju svetsku dominaciju, svoje liderstvo. Dakle, zadatak je do 2030. uvući Kinu u sukob i usporiti ili zaustaviti njen rast“, zaključio je ekspert.
Satanizacija Rusije i Kine od strane SAD i njihovih saveznika sve više uzima maha, a dve sile uporno pokušavaju da predstave kao dve najveće pretnje.
Odnosi Pekinga i Vašingtona su se poslednjih godina pogoršali usled ubrzanog jačanja Kine kao svetske ekonomske sile, a Sjedinjene Države dodatno zaoštravaju odnose sa Kinom.
Oni to čine, pre svega, dodatnim naoružavanjem Tajvana, otvaranjem novih baza na Filipinima i Japanu, potpisivanjem sporazuma sa Južnom Korejom i Japanom kojim se jača prisustvo SAD u tim zemljama i drugim sličnim akcijama.
Osim toga, Sjedinjene Države pokušavaju da prekroje aktuelni međunarodni poredak u Indo-pacifičkom regionu tako da on odgovara njihovim interesima, zbog čega se radi na ekspanziji AUKUS pakta i integraciji ovog bloka sa NATO-om.
(Sputnjik)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se