Sjedinjene Američke Države i jermenija potpisale su značajnu povelju o strateškom partnerstvu, čiji cilj je jačanje odnosa dve zemlje na više nivoa.
Dokument su potpisali ministar spoljnih poslova jermenije, Ararat Mirzojan, i američki državni sekretar, Entoni Blinken, u Vašingtonu.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ovaj sporazum predviđa formiranje zajedničke komisije za strateško partnerstvo, čiji će zadatak biti konkretizacija i sprovođenje dogovorenih aktivnosti u oblasti ekonomije, energetike, odbrane i međuljudskih odnosa.
Mirzojan je naglasio da ovaj sporazum predstavlja ključnu prekretnicu u bilateralnim odnosima, pružajući čvrstu osnovu za ambicioznije projekte saradnje. Sporazum obuhvata nekoliko ključnih oblasti:
Ekonomski i energetski odnosi: SAD i Jermenija planiraju intenziviranje trgovinskih tokova i energetskih projekata, potencijalno uključujući obnovljive izvore energije i smanjenje zavisnosti od drugih regionalnih igrača.
Odbrambena saradnja: Sporazum predviđa dublju vojnu saradnju, što uključuje zajedničke vežbe, obuke i razmenu informacija.
Ljudi i kultura: Sporazum promoviše kontakte između građana kroz obrazovne, kulturne i naučne programe.
Entoni Blinken je istakao da jermenija planira da se pridruži međunarodnoj koaliciji za borbu protiv terorističke organizacije Islamska država (ID), što će dodatno povećati geopolitički značaj ovog partnerstva.
Ovaj dogovor ima dalekosežne posledice na regionalnu i globalnu geopolitičku scenu. S obzirom na to da se jermenija nalazi u neposrednoj blizini Irana, Turske, Azerbejdžana i veoma blizu granica Rusije, ovakav sporazum sa SAD može se tumačiti kao direktno pozicioniranje Amerike na rubovima geopolitički osetljivih regiona.
Iran je već dugo u fokusu američke politike. Sporazum sa Jermenijom omogućava SAD da ojačaju prisustvo na severnim granicama Irana, što potencijalno komplikuje odnose između Teherana i Jerevana, koji su do sada bili relativno korektni.
Pored toga, povećanje američkog uticaja u regionu može izazvati oštru reakciju Irana, posebno ako SAD pokušaju da uspostave vojne kapacitete na teritoriji jermenije.
Turska, članica NATO-a i regionalni saveznik Azerbejdžana, pažljivo će pratiti razvoj ovog partnerstva. Turska ima sopstvene interese u Južnom Kavkazu, uključujući podršku Azerbejdžanu u sukobu oko Nagorno-Karabaha.
Povećana američka prisutnost može destabilizovati delikatan balans moći u regionu i izazvati dodatne tenzije između Turske i Jermenije.
Rusija, koja je dugo bila glavni saveznik Jermenije, posmatra ovaj dogovor kao ugrožavanje svog tradicionalnog uticaja u Južnom Kavkazu. Jermenija je članica Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), ali saradnja sa SAD može dovesti do pogoršanja odnosa sa Moskvom.
Ruski zvaničnici već su izrazili zabrinutost zbog prozapadnog kursa Jerevana, a pojedini politički analitičari pozivaju na isključenje Jermenije iz ODKB-a i Evroazijske ekonomske unije (EAEU).
Strateško partnerstvo SAD i Jermenije dolazi u trenutku kada SAD intenzivno šire svoj uticaj u regionima koji gravitiraju Rusiji, Iranu i Kini. Ovo partnerstvo, osim što ima potencijal da ekonomski koristi jermeniji, može izazvati ozbiljne političke posledice:
Jačanje američkog uticaja u regionu tradicionalno pod dominacijom Rusije.
Destabilizacija odnosa između Jermenije i Irana, kao i Jermenije i Rusije.
Povećanje napetosti sa Azerbejdžanom i Turskom, koje bi mogle da intenziviraju pritisak na Jerevan.
Partnerstvo SAD i Jermenije je jasan signal promena u geopolitičkoj dinamici Južnog Kavkaza. Dok SAD jačaju prisustvo u ovom osetljivom regionu, zemlje poput Rusije, Irana, Turske i Azerbejdžana suočavaju se s izazovima redefinisanja svojih strategija.
Kako će se situacija razvijati, zavisi od sposobnosti Jerevana da balansira između tradicionalnih saveznika i novih partnera, uz očuvanje unutrašnje stabilnosti i suvereniteta.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se