Naslovnica U FOKUSU Amerika i Nemačka postigle dogovor o „Severnom toku 2“

Amerika i Nemačka postigle dogovor o „Severnom toku 2“

Amerika i Nemačka su uspele da prevaziđu nesuglasice po pitanju „Severnog toka 2“ i uskoro će uslediti i objava o postignutom sporazumu, objavili su mediji pozivajući se na izvore, prenela je agencija RIA Novosti.

„Sve izgleda dobro. Očekujemo da će pregovori biti završeni uskoro“, naveo je jedan od izvora agencije Rojters.

Drugi izvor je agenciji rekao da se strane približavaju sporazumu koji će omogućiti da se izbegne obnavaljanje trenutno obustavljenih američkih sankcija prema operatoru gasovoda, kompaniji „Nord strim AG“, i njenog izvršnog direktora.

Prema navodima izvora, Amerika i Nemačka nameravaju da izdvoje velika sredstva za podršku transformacijama u energetskom sektoru u Ukrajini, kao i energetskoj bezbednosti i efikasnosti u zemlji.

Za sada nije jasno da li će u tom cilju privlačiti privatne investicije u Ukrajinu ili će biti reči o državnim investicijama.

Podsetimo, nemačka kancelarka Angela Merkel je nedavno boravila u Vašingtonu gde se sastala sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom.

Na konferenciji za novinare posle susreta ona je rekla da je sa Bajdenom razgovarala o „Severnom toku 2“ u kontekstu odnosa sa Ukrajinom i Rusijom.

Kancelarka je naglasila da se stavovi Nemačke i Amerike prema projektu gasovoda razlikuju i dodala da Ukrajina treba da ostane tranzitna zemlja za isporuke ruskog gasa, da je „Severni tok 2“ dodatni projekat koji nije zamena za tranzit preko Ukrajine.

Izgradnja gasovoda

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
 
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.

SAD su u decembru 2019. godine uvele gasovodu sankcije, zbog čega je švajcarski „Olsiz“ bio prinuđen da zaustavi radove na polaganju cevi.
Radovi su nastavljeni i godinu dana kasnije – u decembru 2020. brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio je 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama.

SAD su u maju odustale od sankcija protiv operatora gasovoda, kompanije „Nord strim AG“, njenog direktora i saradnika, ali istovremeno i dalje nameravaju da spreče puštanje gasovoda u rad.
 
Govoreći na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu predsednik Rusije Vladimir Putin objavio je da je polaganje prvog kraka gasovoda završeno. On je precizirao da će izgradnja drugog kraka „Severnog toka 2“ trajati još oko dva meseca.