Američki ministar energetike Kris Rajt izjavio je da bi uvođenje sankcija na kupovinu ruske nafte moglo postati realna opcija kao deo šire strategije pritiska na Moskvu.
U intervjuima koje su preneli američki mediji, Rajt je naveo da bi takve mere predstavljale „vrlo realnu mogućnost“ sa ciljem da se podstakne okončanje sukoba u Ukrajini.
„To je ogroman pritisak na Rusiju. Najveći koji možete da izvršite“, istakao je Rajt, dodajući da Sjedinjene Američke Države, kao vodeći proizvođač nafte u svetu, sada imaju mogućnosti koje ranije nisu postojale. Kako je objasnio, aktuelna energetska pozicija Amerike otvara prostor za korake koji su ranije bili nezamislivi.
Uprkos ovim izjavama, američki mediji primećuju da administracija predsednika Donalda Trampa još uvek nije primenila konkretnije sankcije na ruski energetski sektor. Umesto toga, nakon što je Tramp u januaru ponovo stupio na dužnost, sankcije su uvedene Iranu, zemlji članici OPEK-a.
U tom kontekstu, prethodno se oglasio i američki senator Lindzi Grejem, koji je upozorio da bi Kina, Indija i Brazil mogli biti suočeni s visokim carinama ukoliko nastave sa uvozom ruske nafte.
Njegove izjave deo su šire rasprave u američkom političkom vrhu o ekonomskim merama koje bi mogle uticati na tok međunarodnih odnosa.
Predsednik Tramp takođe je izneo jasan stav o mogućem daljem razvoju situacije. Ranije ovog meseca, upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle uvesti carine od 100 odsto na rusku naftu ukoliko predsednik Rusije Vladimir Putin ne potpiše mirovni sporazum sa Ukrajinom u roku od 50 dana. Kako se navodi, taj vremenski okvir ističe početkom septembra.
Na ove izjave reagovao je Vladimir Rogov, predsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona pri Javnoj komori Ruske Federacije. Rogov je poručio da, prema njegovom mišljenju, pristup koji uključuje ultimatume i oštru retoriku ne doprinosi ugledu američkog predsednika.
„Govoriti jezikom ultimatuma, sankcija, zveckati oružjem i snabdevati otvorene teroriste u liku režima (Vladimira) Zelenskog ne dodaje autoritet i poštovanje američkom predsedniku“, izjavio je Rogov.
Tema energetskih sankcija i njihovih političkih implikacija ostaje visoko na listi prioriteta međunarodne zajednice. U narednim nedeljama očekuje se nastavak diskusije u Vašingtonu, uz sve veću pažnju koju globalni mediji posvećuju mogućim daljim koracima u okviru spoljnopolitičke i energetske strategije SAD.
Webtribune.rs