Republički kongresmen iz Zapadne Virdžinije Aleks Muni, predložio je zakon “da se definiše dolar kao fiksna težina zlata.“ Problem je što SAD možda nemaju dovoljno fizičkog zlada za podršku novčanica, kaže stručnjak.
U predlogu zakona broj 5404, od 22. marta, Muni kritikuje monetarnu politiku SAD-a, navodeći pad kupovne moći dolara nakon ukidanja zlatnog standarda.
[adsenseyu1]
“Američki dolar je izgubio 30 odsto svoje kupovne moći od 2000. godine, i 96 odsto svoje kupovne moći od kraja zlatnog standarda 1913. godine. Prema inflaciji od dva odsto Federalnih rezervi, dolar gubi polovinu svoje kupovne moći sa svakom generacijom, ili 35 godina,“ kaže se u predlogu zakona.
Kongresmen nastavlja da opisuje prednosti dolara podržanog u zlatu.
“Zlatni standard stavlja kontrolu snabdevanja novcem na tržište umesto na Federalne rezerve. Zlatni standard je zakonski tender koji je definisan i konvertibilan u određenu količinu zlata. Prema zlatnom standardu do 1913. godine, ekonomija Sjedinjenih Država je godišnje rasla u proseku za četiri odsto, što je za jednu trećinu više nego stopa rasta od tada, i dvostruko više od nivoa od 2000. godine,“ kaže Muni.
Međutim, postoje pitanja vezana za sposobnost američke vlade da podrži fizičkim zlatom. Amerika tvrdi da poseduje 8.133,5 tona fizičkog zlata u svojim zvaničnim rezervama. 58 odsto se navodno drži u Fort Noksu u Kentakiju, 20 odsto u Vest Pointu u Njujorku, za 16 odsto je rečeno da se nalazi u US Mint u Denveru u Koloradu, a pet odsto se drži u Federalnim rezervama u Njujorku.
Stručnjak za plemenite metale iz BullionStar-a u Singapuru, Ronan Manli, ranije je rekao da su stvarne američke zlatne rezerve verovatno mnogo manje.
“Čitava priča o zlatnim rezervama u SAD je neprozirna i tajna. Nikada nije postojala potpuno nezavisna revizija zlatnih rezervi u SAD, a čuvari zalata, US Mint i Federalne rezerve Njujorka neće nikome dozvoliti da uđe u trezore da vidi zlato ili ga prebroji,“ rekao je Manli.
Stručnjak je takođe bio skeptičan po pitanju čistoće zlata koje se čuva u američkim trezorima.
“Čak i detalji koji su pruženi o pretpostavljenim američkim zlatnim posedima, pokazuju da je većina zlatnih poluga niske čistoće i težine koje ne odgovaraju industrijskim standardima specifikacija zlatnih poluga “Good Delivery-a“,“ rekao je Manli. Prema njegovim rečima, ovim zlatom se ne može trgovati na međunarodnom tržištu zbog lošeg kvaliteta.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]