Američka konzervativna organizacija zatražila je od američkog saveznog suda da obelodani odgovore princa Harija o prethodnoj upotrebi droga u njegovom zahtevu za američku vizu jer je u interesu javnosti da se vidi kako postupaju američke vlasti u takvoj situaciji i da li je on nešto sakrio.
Navodi vojvode od Saseksa o uzimanju kokaina, marihuane i psihodeličnih droga u njegovim memoarima „Rezerva“ pokrenuli su mnoge da se zapitaju zašto mu je dopušten ulazak u SAD 2020. godine.
Fondacija Heritage pokrenula je tužbu protiv Ministarstva unutrašnje sigurnosti Sjedinjenih Državai (DHS) nakon što je odbijen njen zahtev za tim podacima temeljem Zakona o slobodi informacija tvrdeći da je to od „ogromnog javnog interesa“.
Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti
U tužbi fondacije tvrdi se da američki zakoni „uopšteno smatraju neprihvatljivim ulazak“ takvih osoba u zemlju.
Govoreći nakon prvog saslušanja pred saveznim sudom u ovom slučaju Nil Gardiner rekao je novinarima da se tužbom smera postavljanje pitanja odgovornosti osobe istaknutog javnog profila i američke vlasti.
„Na kraju krajeva, ovde se radi o odgovornosti, transparentnosti i otvorenosti američke administracije u vezi s imigracijskim zahtevom osobe visokog profila“, rekao je Gardiner.
[adsenseyu1]
Tokom saslušanja na saveznom sudu u Vašingtonu u utorak, advokat Samjuel Devej rekao je sudiji da se njihov slučaj odnosi na vojvodu od Ssaseksa, ali i na to kako DHS „poštuje zakone“.
Devej je rekao sudiji da je pitanje dobilo „široko rasprostranjenu i neophodnu medijsku pažnju“ što je pokrenulo „pitanja o integritetu vlade“.
DHS-ov advokat Džon Bardo potvrdio je da članci na koje se pozvao think tank u prilog tužbi ne pokazuju da se radi o medijskoj pažnji i nisu uspeli da ukažu na bilo kakvo kršenje zakona od strane američke vlade.
U kontroverznim memoarima, vojvoda je rekao da kokain „nije učinio ništa za mene“, dodavši: „Marihuana je drugačija, to mi je zapravo stvarno pomoglo.“
Govoreći o tome zašto je think tank pokrenuo slučaj, rekao je novinarima: „Ovo se zapravo u konačnici odnosi na imigracijski zakon SAD-a, osiguravajući njegovu pravednu i jednaku primenu na sve. Niko ne sme biti iznad zakona i niko ne sme biti povlašćen.“
[adsenseyu4]
“U svetlu opsežnog korišćenja ilegalnih droga princa, Hari bi trebao biti odgovoran za svoj zahtev.“
„Sve je izneo, da vidimo odgovara li to tačno onome što je stavio u svoj zahtev za vizu. Jer ako nije, to je lažno svedočenje i to je kazneno delo i svako treba da odgovara pred zakonom – niko se ne sme drugačije tretirati.“
(slobodnadalmacija.hr)
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte