Nekadašnji ministar nauke i zaštite životne sredine u vladi Vojislava Koštunice i hemičar Aleksandar Popović kaže da od kada je pročitao nacrt studije o proceni uticaja na životnu sredinu kompanije Rio Tinto – ne veruje da je projekat dobar.
Takođe, naveo je da nacrt studije uopšte ne treba da se zove tako i da ima dosta spornih delova i grešaka, zbog kojih „diplomci, ako s takvim greškama dođu, ne bi imali dozvolu da brane diplomski rad“.
„Pročitao sam tzv. nacrt studije o proceni uticaja na životnu sredinu, koji uopšte ne treba tako da se zove. Potrebna je ozbiljna debata o ovom pitanju. Ja sam dalje od toga da je ovaj projekat dobar i da može biti dobar, nakon čitanja ovih 2200 strana.
Da biste radili studiju uticaja na životnu sredinu, morate znati kakav je objekat – morate znati gde šta stoji, kakva se tehnologija primenjuje… Da biste to imali, morate imati idejni projekat, koji sve to potpisuje, koji rade licencirani inženjeri.
Suštinska stvar je da ovde ne postoji idejni projekat, dokument koji je država overila, koji kaže ovo tako treba da izgleda…. Ovo ne može da bude nacrt. Jeste zbir dokumenta, ali sa studijom nema veze“, objašnjava Popović za N1.
„Da mi diplomci dođu sa greškama kao iz studije, vratio bih ih“
Pročitao je i citat studije, koji stoji na početku dokumenata: „Nijedna izjava niti garanacija se ne daje eksplicitno ili implicitno, u vezi sa sadržajem ovog nacrta, uključujući, ali ne ograničavajući na tačnost, adekvatnost, vreme, potpunost ili pouzdanost sadržaja predstavljenog u ovom nacrtu”. Komentarišući citat, Popović kaže da se iz ovoga vidi da Rio Tinto ni za šta ne garantuje i da ne stoje iza onoga što su napisali.
„Ako su aljkavi na papir – kakvi će biti kada pređu na delo. O ovome mora da govori između deset i 15 stručnjaka različitog profila… Ja sam nakon čitanja ovog izveštaja, i toga što su neki delovi sporni u njemu, i zbog toga što tu ima takvih grešaka, zbog kojeg bih ja diplomce, da mi s tim dođu u nacrtu diplomskog rada, ne bih im dozvolio da sa takvim greškama diplomske radove brane“, ističe nekadašnji ministar.
Aleksandar Popović kao ministar i njegove kolege iz Demokratske stranke Srbije kritikovani su od strane Ane Brnabić, jer je 2001. godine registrovana Rio Sava Exploration, koja je ćerka firma Rio Tinta. Brnabić je nedavno rekla da „projekat preuzima DSS, vlada Vojislava Koštunice i prvi dokument tj. istražna prava izdaje 2004. godine, čime se preduzeću dozvoljava istraživanje u Loznici“.
Sagovornik na to odgovara: „Važno je da mi kao država znamo šta imamo ispod nogu, da bi u nekom trenutku to možda eksploatisali. To zavisi od puno uslova… Ako ne znate šta imate i dođe stranac i kaže ‘ja ću o svom trošku da istražim’, šta je tu sporno? Vi ćete znati rezultat. Videćete da li ćete to eksploatisati… Rizik je njegov. To su mogle da rade i sprske kompanije, i Geozavod… Važno je razumeti jednu stvar – istraživanje nije isto što eksploatisanje“.
Kako navodi, vlada Vojislava Koštunice je stranoj kompaniji dala dozvolu za istraživanje nikla u Srbiji, nakon čega se došlo do podataka da ne postoji bezbedna tehnologija za životnu sredinu, pa je pravo oduzeto. Na pitanje zašto ovako nije postupljeno kada je u pitanju Rio Tinto, Popović navodi da se tada nije znalo kakve su rezerve litijuma i u kom je obliku.
Osvrnuo se i na posetu nemačkog kancelara Olafa Šolca Srbiji, rekavši da Evropska unija ne može ništa da garantuje, jer se to videlo i ranije, npr. kada je u pitanju Briselski sporazum ili formiranja ZSO na Kosovu.
(Nova.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social