Direktno učešće turske vojske u borbama na severu Sirije i izjave vladinih zvaničnika ukazuju na to da postoji takozvani „strateški pomak“ Ankare iz Atlantske lige u evroazijski blok.
Ovo mišljenje je izrazio vođa međunarodnog „Evroazijskog pokreta“, filozof, politolog Aleksandar Dugin u intervjuu libanskom listu Al-Akbar.
Kao čovek koji dobro poznaje turske vođe, Dugin je uveren da se povlačenje SAD-a iz regiona Bliskog Istoka ubrzava, a bitka za Idlib je korak u tom pravcu.
Prema politologu, razumevanje složene trenutne situacije u Siriji i njenih mogućih posledica biće omogućeno razumevanjem prirode „opšte strategije Rusije“ kao zemlji „usmerenoj uglavnom protiv jednostrane američke i atlantske kontrole u ovom regionu“.
Stručnjak primećuje da, na kraju, Rusija mora da obezbedi pouzdano prisustvo na Bliskom Istoku u okruženju s više polariteta, omogućavajući lokalnom stanovništvu da samostalno odredi vlastitu sudbinu i održi svoj suverenitet. Međutim, ne govorimo o zameni američkog uticaja ruskim ili jednostranoj dominaciji Rusije.
U ovom slučaju, cilj Moskve je da stvori uslove za multipolarni regionalni sistem, koji uključuje države i političke snage koje se protive američkoj hegemoniji.
Rusija je uvek nastojala da uništi ISIS (zabranjen u Ruskoj Federaciji) u Siriji i druge ekstremističke snage koje podržava Saudijska Arabija, a posredno SAD i Izrael, i podržavaju Siriju u vraćanju suvereniteta i stabilnosti. Zbog toga se odlučila na saradnju sa Sirijom i Iranom, kao i za približavanje Turskoj.
Prema Duginu, za Moskvu je izuzetno važno da se Ankara distancira od američkog uticaja, jer od toga zavisi i njen uspeh u postizanju ciljeva.
Sporazumi o Siriji, naravno, dovode do postepenog povlačenja Amerikanaca, ali istovremeno imaju svoju cenu.
Dugin napominje da Moskva danas mora da ih „gura“ u određenom smislu, jer turski predsednik Erdogan ima obaveze prema nekim grupama sirijske opozicije.
Filozof napominje da je Rusija bila u teškoj situaciji u kojoj, bez Turske, nije u stanju da okonča jednostranu američku dominaciju na Bliskom istoku.
„Ne mislim da Erdogan može da računa na podršku Sjedinjenih Država ili zapadnih sila. One su neprijateljski nastrojene, a strateški odnos između njih se ozbiljno pogoršao. Trenutno vrši manevre jer mu je teško da prihvati neuspeh i preti da će opet stati uz saveznike koje zapravo nema.
Potrebno je ubediti ga da odustane od takvih taktika i da nastavi da učestvuje u stvaranju novog regionalnog sistema “, rezimirao je Dugin.
Webtribune.rs