U slučaju vojne konfrontacije Rusije i Sjedinjenih Država, vojska SAD će se najverovatnije osloniti na svoju flotu nosača aviona. Oružane snage Ruske Federacije zauzvrat mogu da daju „hipersonični odgovor“.
Kada su u pitanju hipersonični raketni sistemi, prvo o čemu razmišljamo je Kinžal koji je zasnovan na raketi X-47M2.
Zbog činjenice da je raketa instalirana na lovcu-presretaču MiG-31K, može se sa jednakim uspehom koristiti i protiv kopnenih i morskih ciljeva.
[adsenseyu1]
Konkretno, hvaljeni nosači aviona američke mornarice neće se odupreti projektilu Kinžal.
Vojni stručnjaci veruju da će u slučaju direktnog pogotka sa X-47M2 biti onemogućen čak i takav „gigant“ kao USS George H.W.Bush.
Poznati srpski lekar o svemu onom o čemu se u Srbiji i svetu ne sme da priča – VIDEOhttps://t.co/TObt141ziD
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) September 13, 2020
Ovaj nosač aviona dugačak je 333 metra i ima nosivost od 97 hiljada tona. Posada bojnog broda broji 3200 ljudi, a ovo je bez 2,5 hiljade vojnika vazduhoplovnog krila. Neko može sumnjati da samo jedna raketa može da uništi nosač aviona, ali to je tačno.
[adsenseyu4]
Činjenica je da je Kinžal sa težinom bojeve glave od 500 kg sposoban da razvije brzinu od 12 Maha, te je prema tome praktično neranjiv za protivraketne odbrambene sisteme USS George H.W.Bush.
Američki nosač aviona jednostavno nije u stanju da odbije ovaj napad. Ali važno je doći na pravo mesto, kažu stručnjaci. A najefikasniji napad biće ako projektil uđe u palubu nosača aviona, a ne u komandnu sobu.
U ovom slučaju, USS George H.W.Bush će izgubiti puni potencijal. Istovremeno će barem jedan od dva nuklearna reaktora A4V iz Vestinghousea, eksplodirati kao rezultat pogotka rakete.
Tako jedan Kinžal može biti dovoljan da ukloni iz bitke ne samo jedan ovakav nosač aviona, već i svu udarnu grupu nosača aviona.
Webtribune.rs