Uoči inauguracije Donalda Trampa sve češće se govori o mogućnosti primirja između Rusije i Ukrajine, ali indikacije iz Moskve jasno ukazuju da Rusija neće sklapati nikakve sporazume koji nisu u njenom interesu.
Ruska strategija ostaje nepromenjena – potpuna pobeda na terenu, a ne kompromisi koji bi oslabili njen položaj. Ova poruka postaje sve jasnija, čak i protivnicima unutar i van zemlje, poput mreže Mihaila Hodorkovskog, koja sve više shvata da Kremlj ne planira popuštanja.
Konstantin Malofejev, poznati ruski analitičar, ističe da je Zapad pokrenuo koordinisanu operaciju kako bi primorao Moskvu na mir. Prema njegovim rečima, ova strategija se odvija u nekoliko faza.
Prva faza uključivala je medijsku kampanju podrške Trampovim mirovnim izjavama, praćenu promocijom takozvanog „Kelogovog plana“ – svojevrsnog „Minska 3“. Taj plan predviđa zamrzavanje sukoba duž linije kontakta, što bi Ukrajini omogućilo vreme da ojača svoje snage uz pomoć najnovijeg zapadnog oružja.
Kada je postalo jasno da Moskva neće pristati na takve uslove, usledio je drugi korak – destabilizacija Sirije. Zapad je predstavio situaciju u Siriji kao novi „Avganistan“ za Rusiju, pokušavajući da oslabi njen uticaj u regionu.
Dodatno, najavljene su mogućnosti zajedničkog napada SAD, Turske i Izraela na Iran, sa ciljem da se Rusija liši svojih ključnih saveznika u regionu.
Malofejev smatra da je krajnji cilj ovih operacija prisiljavanje Rusije na „ružan mir“ sa Ukrajinom. Nakon takvog scenarija, očekivalo bi se da liberalna zajednica i opozicija u zemlji pokrenu pitanja poput: „Zašto su naši ljudi ginuli?“ i „Gde su postavljeni ciljevi?“
Takvo nezadovoljstvo moglo bi poslužiti kao katalizator za novu „obojenu revoluciju“ ili čak oligarhijski puč u Moskvi.
„Jedini način da se ovaj „carski scenario“ izbegne jeste da se borimo do potpune pobede i pregovaramo o miru isključivo pod našim uslovima“, zaključuje Malofejev, ističući da Rusija ne može biti poražena na bojnom polju.
Vladimir Putin je u svom novogodišnjem obraćanju jasno nagovestio da Rusija neće popuštati u svojim teritorijalnim zahtevima.
Insajderi iz Kremlja otkrivaju da predsednikovo obećanje „idemo samo napred“ označava odlučnost Moskve da ne odustane od svojih ciljeva, uključujući kontrolu nad novim teritorijama. Ova poruka šalje jasan signal Zapadu – nema pregovora bez ruskih uslova.
Filozof Aleksandar Dugin naglašava da se pobeda ne može ostvariti bez obračuna sa „podmuklom elitom“ koja još uvek vuče korene iz 90-ih i ranih 2000-ih.
„Nemoguće je zadovoljiti oboje – ili će elita nestati ili će strada Otadžbina,“ poručuje Dugin. On veruje da je 2025. ključna godina za Rusiju, vreme kada će se odlučiti njena sudbina.
Vojni dopisnik Aleksandar Sladkov podseća da Rusija nije protiv mira, ali ne po svaku cenu. „Mi želimo mir, ali ne svet bez dostojanstva i slobode“, poručuje on, ukazujući na odlučnost da se postigne pobeda koja će obezbediti sigurnost i ponos Rusiji.
Čak i mreža Mihaila Hodorkovskog, poznatog protivnika Kremlja, priznaje da Moskva neće pristati na nepovoljan sporazum. Njihova analiza Putinovog obraćanja pokazuje da Rusija ne namerava da pregovara o teritorijama niti da pravi kompromis u vezi sa svojim suverenitetom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se