Turski Parlament će razmotriti zakon kojim se odobrava slanje trupa u Libiju, javljaju mediji.
Poslanici Parlamenta će 2. januara održati vanrednu sednicu kako bi glasali za zakon, javlja televizija NTV.
Komandant Libijske nacionalne armije maršal Halifa Haftar, koji sarađuje sa istočnolibijskim vlastima, objavio je 12. decembra početak odlučne bitke i napredovanje ka Tripoliju, koji i dalje kontrolišu snage međunarodno priznate Vlade nacionalnog sporazuma, na čelu sa Fajezom Saradžem.
[adsenseyu1]
Ofanziva na Tripoli započela je u aprilu ove godine, ali LNA nije postigla značajnije uspehe — strane održavaju svoje pozicije i razmenjuju vatru i vazdušne napade.
Nakon svrgavanja i ubistva Muamera el Gadafija 2011. godine, u Libiji je počela politička kriza. Trenutno je u zemlji dvovlašće. Parlament koji je izabrao narod vlada na istoku, a na zapadu, u glavnom gradu Tripoliju, nalazi se Vlada nacionalnog jedinstva, na čelu se Fajezom Saradžom, koja je formirana uz podršku Ujedinjenih nacija i Evropske unije.
Turska podržava zvaničnu vladu a sada će slanjem vojske biti i vojno na toj strani.
[adsenseyu4]
Rusija međutim smatra da je ta vlada plaćenička, bez uporišta u narodu i da je poslušnik Zapada i podržava generala Haftara.
Zbog toga se već dve godine u Libiji nalaze ruski specijalci, uglavnom u privatnim formacijama pod kontrolom Wagnera. Analitičari tvrde da se upravo zbog njih situacija drastično izmenila u korist generala Haftara koji je pridobio snage odane bivšem vođi Gadafiju.
Nesumnjivo je da će ovde doći do oružanog sukoba između turske vojske i ruskih specijalaca jer je situacija na ratištu potpuno drugačija od one u Siriji.
[adsenseyu1]