Testiranje prvih elemenata nove generacije borbene opreme „Legionara“, uključujući perspektivne šlemove i nišane, počeće odmah nakon novogodišnjih praznika, a za glavnog izvršioca projekta određen je Centralni istraživački institut za precizno inženjerstvo, izjavljuju ruski mediji.
Mediji primećuju, da je izbor TsNIITochMash-a bio logičan ishod – upravo je ovaj institut predvodio stvaranje borbene opreme prethodnih generacija „Barmitsa“ i „Ratnika“. Saradnja na projektu uključila je i koncern „Kalašnjikov“, centar materijala visoke čvrstoće „Ojačani kompoziti“ („Armokom“), programere zaštitne opreme „Kiras“, „Tehinkom“ i druge.
„Od vremena rada na „Ratniku“, naša preduzeća nisu mirovala, i uspela su da kreiraju nove perspektivne modele zaštitne opreme, malokalibarskog naoružanja i druge opreme. To će nam omogućiti da završimo istraživački rad na „Legionaru“, u okviru roka koji je federacija ruskog Ministarstva odbrane smanjila sa početne dve ili tri godine na godinu dana“, otkrivaju mediji.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Šta se zna o „legionaru“
U jesen 2022-ge, izvor u vojno-industrijskom kompleksu, otkrio je, da će se oprema „vojnika budućnosti“ koja se razvija da zameni „Ratnik-a“, zvati „Legionar“. Istovremeno, u okviru ovog istraživačkog rada pojavio se novi pravac – „sistem robotske podrške”.
Oleg Faustov, zamenik generalnog direktora preduzeća „Armokom“ koji učestvuje u projektu, rekao je, da bi „Legionar“ trebalo da ima oklopni šlem sa sistemom proširene stvarnosti, koji može da prima podatke od dronova.
Osim toga, ruska odbrambena industrija razmatra mogućnost, da za Legionara stvori odelo „gvozdenog čoveka“ od kompozitnog oklopa, koje može u potpunosti da pokrije telo borca.
Webtribune.rs