Kompanija Zastava TERVO počeće ove godine serijsku proizvodnju terenskog vozila Zastava NTV.
Biće izrađena i nulta serija oklopnog vozila M-20 MRAP 6X6, namenjenog prevozu pešadijskih jedinica.
Kako je za agenciju Beta izjavio direktor kompanije Zoran Adžić, za vozilo Zastava NTV postoji interesovanje domaćih javnih preduzeća i inostranih kupaca sa Bliskog Istoka i severa Afrike, kako u vojnoj, tako i u civilnoj varijanti.
„Serijska proizvodnja ovog terenskog vozila otvoriće i nova radna mesta. Fabrika već zapošljava 100 radnika, a već u prvom kvartalu ove godine biće potrebno još 50 metalskih radnika, bravara, mehaničara, limara, farbara“, kazao je direktor.
Naveo je da je problem doći do radne snage metalske struke jer su radnici tog profila traženi i u drugim velikim kompanijama u Šumadiji.
Adžić je najavio da će tokom godine početi testiranje i izrada nulte serije oklopnog vozila M-20 MRAP 6X6 koga po njegovim rečima, odlikuje visok stepen balističke i protivminske zaštite.
Preduzeće Zastava TERVO je osnovano odlukom Vlade Srbije u avgustu 2017. godine kao društvo sa ograničenom odgovornošću za proizvodnju terenskih vozila.
Zastava TERVO je nosilac svih licenci i tehničko-tehnološke dokumentacije korišćene za proizvodnju u Zastava kamionima.
Zastava NTV
Podsetimo, kako se navodi na sajtu Ministarstva odbrane, u nameri da Vojska Srbije u tehnološkom smislu ne zaostaje ni za jednom drugom armijom u našem okruženju, a sa ciljem da se na prvom mestu oprema domaćim proizvodima koja su plod domaće pameti i onime što naša odbrambena industrija sama može da sprovede, vozilo Zastava NTV je tokom decembra 2019. godine uvedeno u naoružanje Vojske Srbije, a početkom januara 2020. godine započeta je i izrada nulte serije.
„Terensko vozilo Zastava Tervo 1,4t 4×4 (NTV) domaće je vozilo savremenog koncepta, „četiri puta četiri“, sa nezavisnim oslanjanjem i automatskim menjačem, koji u kombinaciji sa razvodnikom pogona i modernim motorom daju optimalne vučno-dinamičke karakteristike i respektivno ponašanje u različitim terenskim uslovima. Ovo vozilo je tokom decembra 2019. godine uvedeno u naoružanje Vojske Srbije, a početkom januara 2020. godine započeta je izrada nulte serije u verzijama 1+2 TERETNI i 1+8 KOMBI“, dodaje se.
U vozila Zastava Tervo 1,4t 4×4 (NTV) ugrađen je četvorotaktni, turbo-dizel motor sa „common rail“ CUMMINS motorom, radne zapremine 3760 cm3, nominalne snage 125 kW (170 KS) i maksimalnog obrtnog momenta 600 Nm. Motor koristi euro-dizel gorivo, sa prosečnom potrošnjom od 15-22 l/100 km, u zavisnosti od podloge i uslova opterećenja. Maksimalna brzina vozila je oko 100 km/h. Deklarisana nosivost vozila je 1400 kg, ali maksimalne karakteristike nosivosti izabranih mostova i pneumatika omogućavaju određenu rezervu nosivosti, koja može biti iskorišćena za povećanje balističke zaštite vozila, ugradnjom dodatnog oklopa ili ugradnjom dodatnog naoružanja.
„Vozila iz familije Zastava Tervo 1,4t 4×4 (NTV) mogu uspešno da zamene zastarela vozila voznog parka Vojske Srbije, koja imaju sličnu deklarisanu nosivost, pre svega vozila kojima su istekli resursi i koji imaju problem kod održavanja zbog nemogućnosti obezbeđenja rezervnih delova. Terenska ispitivanja novog terenskog vozila (NTV) sprovedena su u drugoj polovini 2019. godine u organizaciji Vojnotehničkog instituta i sa učešćem predstavnika Tehničkog opitnog centra (TOC), proizvođača vozila Zastava Tervo-Kragujevac i predstavnika proizvođača motora i menjača“, piše na sajtu pomenutog ministarstva.
Tom prilikom je izvršena provera funkcionalne i pogonske sigurnosti prototipova vozila NTV, namenjenih za prevoz tereta i lica.
Ispitivanja su vršena pri intezivnoj vožnji u terenskim uslovima po ispresecanoj ledini Deliblatske peščare i vrlo zahtevnim terenima Zlatibora i Fruške Gore, koje odlikuje planinski i brdski makadam. Svaki od ovih terena ponaosob je zadavao različit karakter opterećenja nosećim strukturama prototipova, pri čemu je sagledavano i analizirano dinamičko ponašanje vozila u celini.
Nad prototipovima vozila, takođe, sproveden je veći broj testova u skladu sa važećim vojnim normama i standardima, na osnovu kojih je dokazana pouzdanost, izdržljivost, funkcionalnost i bezbednost ove kategorije vozila. Testirana je provera funkcije vozila pri savlađivanju vodene prepreke, naizmenične pragovite prepreke, kao i savlađivanja podužnog uspona, bočnog nagiba, rova. Testovi su realizovani na poligonima NAVAK u Subotištu i poligonu Tehničkog opitnog centra u Nikincima.
M-20 MRAP 6×6
U junu ove godine održan je prikaz karakteristika i mogućnosti novog oklopnog borbenog vozila M-20 MRAP 6×6 u pogonu preduzeća Zastava TERVO iz Kragujevca.
Reč je o vozilu čija je namena bezbedno prevoženje jedinica i koje poseduje visok nivo balističke i protivminske zaštite. Uz to, mogućnost otvaranja vatre iz vozila svrstava ga u rang najboljih svetskih rešenja u toj kategoriji.
Tadašnjoj prezentaciji vozila prisustvovao je ministar Aleksandar Vulin, koji je istakao da je srednjoročni cilj naše vojske da se nijedan naš vojnik više ne prevozi u kamionu pod ceradom.
„Za nas je ogroman iskorak da imamo novo vozilo, koje je u stanju da bezbedno, sigurno i brzo preveze naše jedinice i da ih pritom zaštiti od dejstava različitog streljačkog pešadijskog naoružanja, ali i različitih mina. Malo je zemalja u svetu koje su u stanju da naprave ovakvo vozilo, ima ih desetak“, poručio je on letos.
Pomoćnik ministra za materijalne resurse dr Nenad Miloradović istakao je da vozilo M-20 6×6 predstavlja ključni faktor za obezbeđenje zaštićene mobilnosti pešadije Vojske Srbije, za koji je predviđeno da se ostvari kroz dve familije borbenih oklopnih vozila točkaša domaće proizvodnje.
„Prva familija je već poznata, to su ‘Lazar’ i ‘Miloš’, vozila koja su bazirana na automotivnim komponentama sa nezavisnim vešanjem, od vrhunskih svetskih proizvođača i ona su u klasi borbenih vozila kakva se inače koriste u zapadnoevropskim vojskama. Druga familija je bazirana na automotivnim komponentama – pouzdanim, robusnim, koje proizvodi naš FAP. To su vozila 6×6, kao što je ovo, i vozila 4×4. To je jedan jako kvalitetan sistem zavisnog oslanjanja mostova koji se proizvode u FAP-u, po Mercedesovoj licenci, a i ostale komponente, takođe, vrhunskog su kvaliteta“, objasnio je Miloradović dodajući da opremanje vozilima iz druge familije znatno manje košta, kao i da se za isto vreme i ista sredstava može napraviti daleko veći broj vozila.
Kada je u pitanju nivo zaštite vozila, Miloradović je istakao da je dostignuti kvalitet rezultat zajedničkog rada inženjera Vojnotehničkog instituta, Zastave TERVO i FAP-a, kao i da je zadovoljan postignutim rezultatima, a zbog velikog unutrašnjeg prostoru obezbeđen je vrlo visok komfor posade koja se u njemu prevozi, 3 plus 9 vojnika.
„Vozilo ima karakteristike modularnosti koje će omogućiti da se preradi u različite namene, za prevoz teškog tereta, ranjenih itd. Moći će da nosi različite vrste naoružanja, a sa aspekta logistike bitno je da su ovo sve komponente koje se u najvećem broju proizvode u našoj zemlji“, objasnio je Miloradović, navodi se na sajtu Ministarstva odbrane.
Prema rečima poručnika Lazara Stojnića iz Sektora za klasično naoružanje Vojnotehničkog instituta, koji je rukovodilac projekta na razvoju ovog vozila, reč je o borbenom oklopnom vozilu 6X6 tipa MRAP (Mine-Resistant Ambuch Protected) i napravljeno je na platformi šasije FAP-a 2228 koja se koristi u našem naoružanju. Govoreći o nivoima zaštite, uz osnovni nivo zaštite, razvijen je i dodatni modularni oklop, koji će se, kako je dodao poručnik Stojnić, koristiti u zavisnosti od namene koju vozilo bude imalo u Vojsci Srbije.
„Kada je reč o borbenim karakteristikama ovog vozila, ima turelu 12,7 mm i otvore na bočnim stranama i krovu kao puškarnice za posadu koje se nalazi unutra i koje može da dejstvuje iz unutrašnjosti vozila“, naglasio je poručnik Stojnić dodajući da je reč o kompletno oklopljenom vozilu koje pruža zaštitu posadi i koje sa donje strane ima protivminsku zaštitu.
(Beta,B92)