Naslovnica IZA OGLEDALA ZAPANJUJUĆE OTKRIĆE: Naučnici tvrde da je najstarija piramida na svetu zatrpana ispod...

ZAPANJUJUĆE OTKRIĆE: Naučnici tvrde da je najstarija piramida na svetu zatrpana ispod brda u Indoneziji

Gunpung Padang

Kada su kolonisti iz Holandije postali prvi Evropljani koji su otkrili Gunung (Mount) Padang početkom 20. veka, sigurno su bili zapanjeni okruženjem prepunim drevnog kamenja.

Ovde, oko brda u Zapadnoj Javi, provinciji Indonezije, leže ostaci masivnog kompleksa kamene strukture i spomenika- arheološko čudo opisano kao najveći  megalitski prizor u celoj Jugoistočnoj Aziji.

[adsenseyu1]

Ali prvi naseljenici nisu mogli da pogode kakvo veliko čudo ovo brdo krije, zakopano ispod njihovih nogu.

U kontroverznom novom istraživanju koje je predstavljeno na Sastanku u Vašingtonu pre dve nedelje, tim indonežanskih naučnika pokazao je podatke o njihovom slučaju u Gunpung Padangu. Oni su naveli da je ovo brdo zapravo najstarija piramidalna struktura na svetu.

Ne vredi ništa ako se ne uverimo kada su napravljene piramide u Egiptu. A mogu biti i nekoliko hiljada godina starije nego što se dosad mislilo.

[adsenseyu5]

Njihovo istraživanje sugeriše da Gunpung Padang nije brdo kako se mislilo, već sloj drevnih struktura čije temelje je napravljeno pre oko 10 hiljada godina, a možda i ranije.

“Naše studije dokazale su da struktura nije pokrivena samo jednim slojem, već je obmotana i sa strane, oko 15 hektara najmanje”, navodi se u studiji.

“Struktura nije površno napravljena i ima dubinu.”

Koristeći kombinaciju anketnih metoda, uključujući i probijanje u zemlju uz pomoć radara, seizmičku tomografiju i arheološka iskopavanja, tim kaže da Gunpung Padang nije samo još jedna veštačka struktura, već serija slojeva izgrađenih tokom praistorijskog perioda.

Uz to, megalitski sloj napravljen od kamenih zidova i puteva,leži na drugom sloju, koji se nalazi na dubini od jednog do tri metra.

Istraživači sugerišu da je drugi sloj prethodno pogrešno shvaćen kao prirodna kamena formacija, ali jezapravo još jedan aranžman od kamenja, organizovanih u strukturu.

Ispod, nalazi se treći sloj poređanog kamenja, koji se sastoji od komora koje dosežu do 15 metara dubine i leži na najnižem, četvrtom sloju, napravljenog od bazalta (kamena “lavin jezik”), koji je nekako modifkovan ili izvajan rukama.

Prema istraživačima, prvi sloj je star oko 3500 godina, drugi negde oko 8000, a treći između 9500 i 28000 godina.

Istraživači sugerišu da je drevna piramida možda imala religioznu bazu.

[adsenseyu5]

“Ovo je unikatan hram”. kažu oni.

Zasad, ovo je samo nagađanje, ali otkriveno je da strukture skreću udesno, što je ogromno otkriće koje izaziva naše mišljenje o tome za šta su sve  praistorijske civilizacije bile sposobne.

“Ogromno je. Ljudi misle da je praistorijsko doba bilo primitivno, ali ovaj spomenik dokazuje upravo suprotno.”

Ipak, nije svako ubeđen. Istraživanje je izazvalo mnogo kontroverzi kako u Indoneziji tako i u ostatku sveta. Mnogi arheolozi i skeptici kritikuju metode i istraživanja ovog tima.

Najnovija pretentacija pokazala je bliže ovu drevnu i misterioznu strukturu. A šta ona predstavlja, reći će vreme.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]