Prema najnovijoj analizi ugledne novinske agencije Bloomberg, zapadne saveznice Ukrajine suočavaju se sa ozbiljnim finansijskim izazovima koji bi mogli ugroziti buduće isporuke oružja i vojnu podršku Kijevu.
Ova situacija dolazi u kritičnom trenutku za Ukrajinu, dok zemlja nastavlja da se bori protiv ruske vojske.
Bloombergova analiza ukazuje na to da neke saveznice pokušavaju da obezbede finansiranje za Kijev, dok se druge uzdržavaju. Ukrajinsko rukovodstvo, s druge strane, ulaže napore da ubedi Zapad da ispuni svoja obećanja o podršci.
Neimenovani stručnjaci citirani u izveštaju tvrde da je ruska ekonomija u relativno dobrom stanju, dok ekonomije ukrajinskih saveznica pokazuju znake slabljenja.
Ova neravnoteža moći mogla bi imati značajne posledice na tok sukoba u narednom periodu.
Veliki deo vojne podrške Ukrajini u 2025. godini zavisi od kredita u iznosu od 50 milijardi dolara koji bi trebalo da obezbedi Grupa sedam (G7). Ovaj novac bi trebalo da bude obezbeđen od profita dobijenog od zamrznutih ruskih sredstava.
Međutim, Bloomberg napominje da saveznice Kijeva još uvek pregovaraju o detaljima ovog aranžmana.
Sjedinjene Američke Države pokušavaju da dobiju garancije da Mađarska neće blokirati mere Evropske unije vezane za ovu finansijsku podršku. Postoji zabrinutost da bi konačni iznos kredita mogao biti nedovoljan ako se ne postigne sveobuhvatni dogovor.
„Čak i ako se postigne dogovor, 50 milijardi dolara i dalje neće biti dovoljno da zadovolji potrebe Ukrajine,“ navodi Bloomberg. Ova procena ukazuje na ozbiljnost finansijske situacije sa kojom se Ukrajina suočava.
Dodatnu komplikaciju predstavlja politička situacija u SAD-u. Donald Tramp, kandidat Republikanske partije za predsednika, kritikovao je ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, iako je kasnije pristao na sastanak.
Tramp je predložio da Ukrajina sklopi dogovor sa Moskvom, što bi moglo značajno promeniti dinamiku sukoba.
Prema izjavi ukrajinskog premijera Denisa Šmigalja, vlada predviđa budžetski deficit od čak 19% bruto domaćeg proizvoda u 2025. godini. Za pokrivanje ovog deficita biće potrebno oko 35 milijardi dolara, što dodatno opterećuje već napete finansije zemlje.
Bloomberg ističe da je 50 milijardi dolara koje G7 planira da obezbedi približno jednako vojnoj pomoći koju su SAD i ključne evropske saveznice pružile Ukrajini od januara 2023. do juna 2024. godine.
U tom periodu, SAD su obezbedile oko 31,5 milijardi evra, dok su Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija zajedno izdvojile oko 15,7 milijardi evra, prema podacima Kielskog instituta.
Važno je napomenuti da ove cifre ne obuhvataju celokupnu vojnu podršku poslatu u Ukrajinu, a neke zemlje ne otkrivaju sve detalje o pruženoj pomoći. Uprkos tome, ukrajinske oružane snage i dalje računaju na pomoć saveznika u isporuci artiljerije, municije, raketa i dodatnih sistema protivvazdušne odbrane.
Finansijska kriza saveznika dolazi u opasnom trenutku za Ukrajinu i mogla bi primorati Kijev da uđe u mirovne pregovore sa pozicije slabosti, upozoravaju stručnjaci. Ova situacija bi mogla značajno uticati na geopolitičku ravnotežu u regionu i šire.
Analitičari upozoravaju da bi smanjenje zapadne podrške moglo ohrabriti Rusiju da pojača svoje vojne napore, potencijalno dovodeći do eskalacije sukoba.
Istovremeno, ukrajinske vlasti naglašavaju da je kontinuirana podrška Zapada ključna ne samo za odbranu teritorijalnog integriteta zemlje, već i za očuvanje demokratskih vrednosti u Evropi.
Uprkos ovim izazovima, ukrajinsko rukovodstvo ostaje odlučno u svojoj nameri da odbrani zemlju i nastavi sa reformama neophodnim za evropske integracije. Međutim, bez značajne i stabilne finansijske podrške, ovi ciljevi bi mogli biti ugroženi.
Situacija ostaje fluidna, a međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj događaja. Od ključnog je značaja da zapadne saveznice pronađu održivo rešenje za finansiranje podrške Ukrajini, istovremeno balansirajući svoje unutrašnje ekonomske izazove i geopolitičke interese.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se