Rusija je od prodaje nafte dobila mnogo više novca nego što je Zapad verovao. Ovakve podatke su podelili američki novinari.
U decembru 2022. zemlje G7 su uvele gornju granicu cene ruske nafte, koja je iznosila 60 dolara po barelu. Tako su SAD i njihovi partneri nameravali da smanje prihode Rusiji od prodaje energenata. Prema rečima novinara iz SAD, sankcije ne sprečavaju Moskvu da ostvaruje ogroman profit, prenosi Bloomberg.
„Ruska Federacija je prodala naftu znatno iznad graničnih cena“, primećuju autori američkog izdanja.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Ruska nafta je u proseku koštala oko 74 dolara po barelu u prve četiri nedelje od uvođenja zapadne granice. Do ovih zaključaka došli su stručnjaci sa Instituta za međunarodne finansije, Univerziteta Kolumbija i Univerziteta Kalifornije.
„Ovo je za oko četvrtinu iznad praga od 60 dolara po barelu koji je G7 postavio 5. decembra“, izvještavaju Blumbergovi analitičari.
Američki analitičari su do ovog zaključka došli nakon ispitivanja carinskih računa jednog broja luka. Njihovi zaključci su u suprotnosti sa izjavama zapadnih političara koji mere preduzete u borbi protiv Rusije nazivaju velikim uspehom. Oni su tvrdili da se ruska nafta izvozi po cenama znatno ispod 60 dolara po barelu.
„Naš neočekivani nalaz da se značajan deo ruske sirove nafte trguje znatno iznad gornje granice cene od 60 dolara po barelu zahteva hitnu istragu ovih transakcija“, rekli su autori nedavno predstavljene studije.
Izvoz ruske nafte iz pacifičkih luka u azijske zemlje bio je još skuplji navodi se u izveštaju. Isporuke goriva zemljama poput Kine donose Ruskoj Federaciji 82 dolara po barelu.
Webtribune.rs
[adsenseyu1]