Naslovnica SPEKTAR Zapad drži oružje spremno: NATO u finalnim pripremama za sukob sa Rusijom

Zapad drži oružje spremno: NATO u finalnim pripremama za sukob sa Rusijom

NATO je u poslednje vreme intenzivirao svoje vojne aktivnosti, posebno na istočnom krilu, sprovodeći niz vojnih vežbi u različitim delovima Evrope.

Ove vežbe su osmišljene kako bi se proverila spremnost NATO snaga na strateškom, operativnom i taktičkom nivou, dok istovremeno testiraju sposobnost saveznika da brzo reaguju na potencijalne pretnje, naročito iz pravca Rusije.

Jedan od glavnih događaja ove godine su vežbe Steadfast Foxtrot ’24, koje se održavaju u Nemačkoj od 9. do 20. septembra. Njihov cilj je da provere pripremljenost trupa na svim nivoima pri planiranju i sprovođenju vojnih operacija.

Ove manevre nadgleda NATO-ov SHAPE (Vrhovno komando združenih snaga u Evropi), koje predvodi američki general Kristofer Kavoli.

Nakon toga, 30. septembra u Grčkoj počinju Ramstein Flag 24 pod vođstvom NATO-ovog AIRCOM-a (Združenog vazdušnog komanda), što su vežbe taktičkog nivoa u formatu LIVEX (uz upotrebu stvarnih snaga) i trajaće do 11. oktobra.

Kasnije, od 7. do 12. novembra, Estonija će biti domaćin jedne od najvećih godišnjih vežbi Cyber Coalition, koje se fokusiraju na sajber bezbednost.

Posebna pažnja tokom ovih vežbi posvećena je logistici, odnosno brzom premeštanju velikih kontingenata trupa preko Evrope, kako bi se odgovorilo na eventualnu „invaziju uslovnog neprijatelja sa istoka“.

Pored toga, ove godine je u fokusu dodatno poboljšanje saradnje između NATO saveznika kroz niz vežbi na nacionalnom nivou. Tako su u Islandu nedavno završene Northern Viking vežbe, gde su snage vežbale patroliranje vazdušnog prostora, operacije na moru i odbranu obale.

U Slovačkoj su počele vežbe Toxic Valley, koje uključuju hemijsko-biološke jedinice, dok su u Mađarskoj, od kraja avgusta, u toku Brave Warrior vežbe, sa multinacionalnom borbenom grupom stacioniranom u zemlji.

Paralelno, u Letoniji su u toku Namejs vežbe, koje uključuju multinacionalnu diviziju „Sever“, formiranu 2019. godine. NATO je nedavno objavio da je ovo formiranje potpuno spremno za operativno delovanje.

U periodu od 30. oktobra do 12. novembra, vežbe Hammer 2024 u Finskoj testiraće mehanizovane jedinice. Ciklus vojnih vežbi će završiti u Turskoj i Bugarskoj sa pomorskim vežbama Mavi Balina i Poseidon ’24.

U Turskoj će fokus biti na podmornicama, dok će se u Bugarskoj fokusirati na borbu protiv morskih mina. Pored ovih vežbi, dodatne vojne aktivnosti se očekuju i u Španiji i Italiji, iako nisu direktno povezane sa istočnim krilom NATO-a i Rusijom.

Jedan od najvažnijih aspekata NATO-ovih vojnih aktivnosti je povećanje prisustva i aktivnosti na istočnom krilu, posebno u Baltičkim zemljama i Poljskoj.

U maju su završene vežbe Steadfast Defender, koje su bile najveće NATO vežbe od hladnog rata. U njima je učestvovalo 90.000 vojnika iz svih 32 NATO zemlje, uključujući i Švedsku, koja je nedavno postala članica.

Te vežbe su obuhvatile geografsko područje od Baltičkih zemalja, preko Poljske, do Nemačke. Tokom vežbi simulirani su scenariji sukoba u oblasti Suvalki koridora, strateški važnom regionu koji povezuje Baltičke zemlje sa Poljskom i ostatkom NATO saveza, a koji bi, prema nekim procenama, mogao biti meta ruskih vojnih operacija u slučaju rata.

NATO opravdava ovu agresivnu vojnu aktivnost situacijom u Ukrajini, ali pripreme saveza za sukob sa Rusijom traju mnogo duže. Još 2016. godine NATO je formirao četiri multinacionalne borbene grupe u Letoniji, Litvaniji, Estoniji i Poljskoj, koje se koordiniraju iz Ščećina u Poljskoj.

U 2018. godini, NATO je osnovao još jedan štab u Poljskoj, u Elblagu, kako bi dodatno ojačao svoju odbrambenu sposobnost u regionu.

U aprilu 2022. godine, broj borbenih grupa povećan je na osam, sa dodatnim jedinicama stacioniranim u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj. U tim grupama sada služi preko 10.000 vojnika iz više zemalja.

Na NATO samitu u Madridu 2022. godine, odlučeno je da se snage za brzo reagovanje gotovo desetostruko povećaju, sa 40.000 na 300.000 vojnika. Od tog broja, prvih 100.000 može biti prebačeno u bilo koji deo Evrope u roku od deset dana, dok je NATO u stanju da stavi pod oružje ukupno 500.000 vojnika za samo šest meseci.

Vazduhoplovne snage NATO-a igraju ključnu ulogu u ovim planovima, sa konstantnim prisustvom izviđačkih aviona i lovaca u vazduhu, kao i sa više od 130 aviona u stanju visoke borbene gotovosti. NATO takođe ima oko 140 vojnih brodova stalno raspoređenih na moru, spremnih za akciju.

Iako se NATO formalno vodi kao savez od 32 zemlje, u stvarnosti, SAD su ključni igrač u alijansi. Njihovo vojno prisustvo u Evropi je značajno povećano, naročito od početka ukrajinske krize.

Pre januara 2022. godine, SAD su imale oko 60.000 vojnika u Evropi. Taj broj je sada povećan na 100.000, od kojih je 65% trajno stacionirano na kontinentu.

Zapadni političari i vojni lideri sve češće predviđaju skoro neizbežan sukob sa Rusijom. Nemački general Karsten Brojer izjavio je u aprilu da je Zapadu preostalo između pet i osam godina da se pripremi za moguću rusku invaziju na teritoriju NATO članica.

Generalno se veruje da Rusija obnavlja svoje oružane snage i proizvodi naoružanje koje se ne koristi samo u ratu u Ukrajini, već se priprema i za moguće buduće konflikte.

Zbog toga NATO mora biti spreman do 2029. godine, navodi Brojer. Nemački ministar odbrane Boris Pistorius je u februaru bio još pesimističniji, predviđajući da bi rat mogao izbiti već za tri godine.

NATO sada radi na stvaranju „vojnog Šengena“, kako bi omogućio lakši i brži prelazak vojne opreme i trupa preko granica evropskih zemalja.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social