Izgradnja gasovoda u Africi, koji može da prođe od Nigerije do Maroka, neće biti spas za Evropu, izjavio je 11. oktobra Igbal Gulijev, zamenik direktora Međunarodnog instituta za energetsku politiku i diplomatiju MGIMO, osnivač kanala IG Energi Telegram.
Dan ranije, Bloomberg je pisao da bi gasovod u Africi mogao da spasi Evropu od energetske krize.
„U principu, sada kada je Evropa u takvom stanju, svaka zemlja, pa i mala, želi da se izjasni o svom značaju na energetskoj mapi Evrope. Da li je to izvodljivo? Teoretski, da“, rekao je Gulijev.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
On je međutim naglasio da „sada to neće pomoći Evropi ni na koji način“, jer je izgradnja gasovoda u Africi skupo i dugoročno pitanje.
„Gasovod bi iznosio 20-25 milijardi dolara. Ko je spreman da investira? Pitanje je veliko. Vremenski okvir izgradnje – koliko ja znam, ovo je nekoliko faza. Ovo je veoma dugo vreme za Evropu – potrebno joj je rešenje ovde i sada. Barem za naredne tri godine. Ovaj projekat je za budućnost, ali su izgledi nejasni“, objasnio je Gulijev.
Istovremeno, ovaj projekat je važan za Nigeriju, naglasio je stručnjak. On je rekao da u ovoj zemlji postoje velike količine gasa, „ali u suštini on gori i nema gde da se proda“.
„Ali u kojoj meri je zemlja spremna da poveća proizvodnju gasa? Ovo je sve najdalje za pet godina, ne ranije. Moramo da vidimo koliko će gasa na kraju stići u Evropu, jer na putu do nje Nigerija namerava da obezbedi gas za još nekoliko zemalja. To je neuporedivo sa količinama koje isporučuje Rusija“, rekao je on.
U Evropi nije zadatak da se Rusija potpuno zameni jednim dobavljačem, glavni cilj je diverzifikacija kako ne bi zavisili ni od koga, zaključio je Gulijev.
Ranije u utorak, šef Međunarodne agencije za energetiku Fatih Birol rekao je da bi zemlje Evropske unije (EU) mogle da prežive predstojeću zimu bez većih poremećaja u snabdevanju i nestanku struje zahvaljujući punim skladištima, ali mogući problemi sa snabdevanjem gasom od strane nisu isključeni ni krajem 2023.
Istovremeno, prema podacim Instituta za probleme energetike, rezerve gasa u Evropi mogle bi da nestanu već u januaru ako prestanu isporuke iz Rusije. Prema analitičarima, kupovina smanjenog prirodnog gasa može da spase zemlje EU, ali uz povećanje potrošnje gasa od strane Kine, može da presretne dodatne količine ove sirovine.
Pres sekretar predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov je 9. oktobra rekao da će Evropa osetiti negativne posledice napuštanja ruskih energetskih resursa u narednih 10-20 godina. On je primetio da SAD sada unovčavaju energetsku krizu u Evropi, prodajući joj gas po trostrukoj ceni.
Zapadne zemlje odlučile su da smanje zavisnost od ruskih energetskih resursa zbog specijalne operacije Ruske Federacije za zaštitu Donbasa, koja je započeta 24. februara. Međutim, sve se to već pretvorilo u ekonomske probleme u Evropi, što je izazvalo nagli rast cena goriva, hrane i komunalija.
Webtribune.rs