Obaveštajni podaci koji su procurili u javnost otkrivaju širu strategiju izbacivanja SAD iz Sirije koju podržava Rusija, piše američki list
Iran naoružava militante u Siriji za novu fazu smrtonosnih napada na američke trupe u zemlji, dok takođe radi sa Rusijom na široj strategiji za proterivanje Amerikanaca iz regiona, piše „Vašington post“ pozivajući se na obaveštajne zvaničnike i poverljiva dokumenta koja su procurila u javnost.
Iran i njihovi saveznici, navodno, formiraju i obučavaju snage za upotrebu snažnijih bombi kojima će napadati američka vojna vozila i ubijati američko osoblje, piše list i dodaje da bi takvi napadi predstavljali eskalaciju dugotrajne iranske kampanje korišćenja proksi milicija za lansiranje raketnih dronova na američke snage u Siriji.
Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti
U napadima dronovima do sada je ranjeno šest američkih vojnika i ubijen je jedan vojnik po ugovoru, a nove eksplozivne naprave mogle bi da povećaju broj američkih žrtava, rizikujući širu vojnu konfrontaciju sa Iranom, kažu sadašnji i bivši obaveštajni analitičari i stručnjaci za oružje.
Isti tip oružja, nazvan eksplozivno formirani penetrator, ili EFP, koristili su proiranski pobunjenici u smrtonosnim napadima na američke vojne konvoje tokom okupacije Iraka.
[adsenseyu1]
Zvaničnici elitnih iranskih snaga Kuds rukovodili su i nadgledali testiranje jednog od eksploziva, koji je, navodno, probio oklopnu oplatu tenka u probnoj vožnji sprovedenoj krajem januara u Dumajru, istočno od Damaska, glavnog grada Sirije, navodi „Vašington post“ pozivajući se na poverljivi materijal koji se pojavio na platformi za razmenu poruka „Diskord“ i koji je, navodno, zasnovan na presretnutim komunikacijama sirijskih i libanskih militanata koji su saveznici Irana.
„Došlo je do velike promene u njihovom prihvatanju rizika od ubijanja Amerikanaca u Siriji“, rekao je „Vašington postu“ Majkl Najts, stručnjak za oružane koje podržava Iran.“Ovo će definitivno ubiti ljude. A oni su vrlo raspoloženi da to urade“, dodao je on.
Još jedan dokument u „zbirci“ sa „Diskorda“ navodno opisuje nove i šire napore Moskve, Damaska i Teherana da istisnu Sjedinjene Države iz Sirije, što je dugo traženi cilj koji bi mogao da omogući sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu da povrati istočne provincije koje sada kontrolišu Kurdi koje podržavaju SAD.
Prethodne tri američke administracije zadržale su mali kontingent američkih vojnika u Siriji – oko 900 u svakom trenutku, uvećan za stotine drugih radnika na ugovor – da bi sprečile ponovno oživljavanje Islamske države u zemlji, osujetile iranske i ruske ambicije i obezbedile uticaj za druge strateške ciljeve, objašnjava „Vašington post“.
[adsenseyu4]
Američke administracije su pravdale raspoređivanje snaga Odobrenjima za upotrebu vojne sile iz 2001. i 2002. godine, koja je Kongres usvojio nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. u borbi protiv Al-Kaide. Ali prisustvo američkih trupa u Siriji takođe stvara mogućnosti za novi sukob: drugi dokument u zbirci opisuje kako su se Iran i savezničke milicije spremale da uzvrate za izraelske udare na njihove snage udarajući po američkim bazama u Siriji.
Dokumenti koji su procurili opisuju planove za široku kampanju američkih protivnika koja bi uključivala podsticanje narodnog otpora i podržavanje pokreta za izvođenje napada na Amerikance u istočnoj i severoistočnoj Siriji. Visoki ruski, iranski i sirijski vojni i obaveštajni zvaničnici navodno su se sastali u novembru 2022. i dogovorili uspostavljanje „koordinacionog centra“ za upravljanje kampanjom, piše list pozivajući se na poverljivu procenu obaveštajnih službi u januaru.
U dokumentima nije bilo indicija o direktnoj umešanosti Rusije u planiranje kampanje bombaških napada, ali se optužuje Moskva da aktivnije učestvuje u široj borbi protiv SAD.
Novi planovi koji se pominju u „Diskordovim“ dokumentima znače da „postoje dobre šanse da stvari eskaliraju“, rekao je Mohamed Ganem, šef politike u Sirijsko-američkom savetu i protivnik Asadovog režima.
Nova kampanja otpora će verovatno naći plodno tlo u oblastima sa arapskom većinom koje su uznemirene prisustvom američkih snaga i vladavinom kurdske vlasti koja kontroliše velike delove istoka i severoistoka Sirije, kažu stručnjaci. Lokalna konkurencija za moć i „neuredno, ljutito okruženje“ stvaraju idealnu klimu za izazivanje nemira i organizovanje militantnih grupa, rekao je Aron Lund, saradnik istraživačkog centra „Senčri internešenel“.
Rusija je izašla iz 12-godišnjeg sirijskog rata kao glavni posrednik moći u regionu. Iako Moskva deli cilj Sirije da konačno izbaci američke snage i želi da pomiri Asadov režim sa Turskom i Sirijskim demokratskim snagama – kurdskom naoružanom grupom koja vodi autonomni istok – ona ne deli ambiciju Turske da silom eliminiše kontrolu Kurda, što bi moglo izazvati haos i ponovno oživljavanje Islamske države, rekao je Lund.
Iako je savez Rusije sa Teheranom ojačao od početka sukoba u Ukrajini, ruski i iranski lideri imaju suprotstavljene ideje o posleratnoj administraciji Sirije, a Rusija je prećutno dozvolila Izraelu da izvrši vazdušne napade protiv uočenih iranskih pretnji unutar Sirije.
U jednom dokumentu koji je procurio navodi se da je „transakcioni“ odnos Rusije sa Iranom bio izvor trvenja između dve vlade i da se Iran više puta žalio na isključenje iz pregovora sa Turskom predvođenih Rusijom zbog predloženog trajnog rešenja sukoba.
(RT)
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte