Vijetnamski portal Datviet objavio je članak posvećen najnovijem ruskom sistemu PVO S-500 „Prometej“.
„Od 1950-ih, vojska je na taktičko nuklearno oružje gledala kao na ‘magično’ sredstvo za postizanje pobede nad brojčano nadmoćnijim neprijateljem na bojnom polju.
I čim su nuklearne bojeve glave postale dovoljno kompaktne, pojavili su se projekti za njihovu upotrebu na protivvazdušnim raketama“, navodi vijetnamski portal.
Pre svega, treba spomenuti američki sistem CIM-10 Bomarc, koji je u upotrebi od 1960-ih. To je sistem protivvazdušne odbrane sa performansama bez premca do sada: sa brzinom projektila od skoro 4 maha i dometom od preko 500 km.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Svi presretači ovog sistema imaju mogućnost opremanja nuklearnim bojevim glavama snage od 10 kilotona, što u slučaju eksplozije obezbeđuje uništenje svih letelica u radijusu od skoro 1 km.
Dalje, autori se prisećaju još jednog kompleksa iz Sjedinjenih Država – MIM-14 Nike-Hercules. Sposoban je da gađa vazdušne ciljeve na visini od 45 km i na udaljenosti od 140 km.
Pored njih, tu su i sistemi presretača koje je razvio Sovjetski Savez, a potom i moderna Rusija, uključujući sistem S-200, sistem S-25, sistem S-75, sistem S-300PT, pa čak i S-400.
Međutim, kako ističu autori teksta, tehnologija stalno napreduje. Sa razvojem ruskog PVO sistema S-500, u svetu se pojavljuje sistem koji može da zameni sve ranije poznate komplekse na višem nivou.
Novinari portala napominju da S-500 kombinuje funkcije PVO, PRO i Vazdušno-kosmičke odbrane.
Različite rakete će se koristiti za različite tipove ciljeva, a nuklearne bojeve glave nosiće samo rakete koje su dizajnirane za hipersonične ciljeve na velikim visinama (kao što su balističke rakete i satelitske bojeve glave).
Stručnjaci tvrde da je najnoviji ruski sistem daleko superiorniji čak i od najsavremenijeg i najpopularnijeg sistema PVO S-400. Na primer, S-500 ima mnogo veći domet uništavanja ciljeva.
Pored toga, brzina presretanja je povećana na 7 km/s. Prema poslednjim informacijama, sistem S-500 će ove godine ući u službu ruske vojske.
Vredi napomenuti, pišu vijetnamski autori, da Rusija ne planira da izvozi PVO sisteme S-500, iako se to ranije pominjalo u nekim medijima.
Ispostavilo se da čak i sa mnogo novca, nijedna zemlja na svetu neće moći da kupi ovo moderno oružje. Ako ruska vojska rasporedi PVO sistem S-500, onda će Rusija imati apsolutnu prednost nad Sjedinjenim Državama. Moskva više neće morati da brine o pretnji od neprijateljskih vazdušnih napada.
Trenutno Sjedinjene Države rade na stvaranju globalnog napadačkog sistema koji će omogućiti američkoj vojsci da vrši pritisak na velike sile, posebno na Rusiju.
Ali SAD zaostaju za Rusijom u razvoju naprednih sistema naoružanja. Sa druge strane, Moskva već može da koristi mogućnosti sistema S-500 protiv najopasnijih raketa Sjedinjenih Država i NATO-a.
Dakle, možemo reći da S-500 menja budućnost bojnog polja i pretvara ofanzivno oružje neprijatelja u otpad, a odbrambeni budžet u bespotrebno bacanje para.
Webtribune.rs