Sposobnosti ruskih robotskih borbenih vozila Uran značajno premašuje one koje imaju njihovi strani konkurenti, i mogu promeniti ravnotežu moći u budućim vojnim sukobima, rekao je vojni analitičar Eugen Čau.
Ovaj stručnjak je istakao da su ova bespilotna vozila već testirana u borbama, posebno u Siriji. Ranije je rusko Ministarstvo odbrane izvestilo da su sistemi Uran-6 i Uran-9 dokazali svoju efikasnost tokom ruske vojne operacije u Siriji.
[adsenseyu1]
Na primer, Uran-6 je bio raspoređen u intenzivnom razminiranju bivšeg ISIS-ovog grada Palmire u sirijskom pustinjskom regionu i pomogao je u spašavanju života više hiljada ljudi.
Što se tiče Urana-9, rusko Ministarstvo odbrane nije prijavilo da li je konkretno testiran u borbi. Međutim, Uran-9 je testiran pod drugim okolnostima u Siriji, kao i drugo moderno rusko oružje, i prošli su uspešno. U svom članku za The National Interest, Čau je ove sisteme nazvao “revolucionarnim.“
SAD i Kina takođe razvijaju robotske tenkove, ali za razliku od Rusije, ove zemlje i dalje procenjuju potencijal za korišćenje ovog oružja u borbi i pokušavaju da prevaziđu tehničke probleme tih borbenih vozila.
“Kao što je Uran-9 demonstrirao, tehnološki je došlo vreme za bespilotne tenkove, pitanje je kako će ih vojske različitih zemalja korisiti. Rusija je bila prva zemlja koja je testirala ovo oružje, a njeni sledeći koraci bi mogli imati posledice koje su značajne za druge zemlje,“ zaključio je stručnjak.
Robotski kompleks Uran-6 je kreiran za deaktiviranje mina. Uran-9 je bio dizajniran da podrži jedinice na bojnom polju, štiti osoblje i pomogne njihovoj evakuaciji iz neprijateljske vatre. Vozilo je sposobno za obavljanje misija u različitim klimatskim i geografskim uslovima. Mašina koja se kontroliše radio vezom, opremljena je bacačem plamena Shmel-M, PKTM mitraljezom, i 30mm 2A72 automatskim topom.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]