„Država će odlučno pokazati da ume da se odupre svakom obliku kriminala i da sankcioniše one iz redova države, koji su sa tim kriminalcima sarađivali, pomagali ili davali informacije”, rekao je juče ministar odbrane Nebojša Stefanović nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost.
„Analizirali smo gde su veze organizovanog kriminala sa pojedinim predstavnicima državnih organa, što će država jasno sankcionisati”, poručio je Stefanović.
On je naglasio da će policijske akcije imati svoj nastavak, usmeren ne samo protiv kriminalne grupe Veljka Belivuka čiji su pripadnici uhapšeni, već i protiv drugih koje deluju u našoj zemlji.
Kako „Politika” nezvanično saznaje, nekadašnji visoki službenik MUP-a Srbije pomagao je Belivukovoj grupi u uklanjanju tragova. Prema našim nezvaničnim informacijama, reč je o članu elitne policijske jedinice koji je bio blizak sa bivšom državnom sekretarkom u MUP-u Dijanom Hrkalović.
Takođe, ovaj pripadnik MUP-a bio je blizak i sa Aleksandrom Stankovićem zvanim Sale Mutavi ubijenim u mafijaškom obračunu u oktobru 2016. godine.
Vest koja je juče privukla pažnju javnosti bila je da nekoliko pripadnika organizovane kriminalne grupe koju su formirali Veljko Belivuk i Marko Miljković nudi saradnju Tužilaštvu za organizovani kriminal kako bi sebi obezbedili status svedoka saradnika. Uz ovu vest, objavljena je i informacija da se još ne zna hoće li neko od osumnjičenih priznati izvršenje krivičnog dela i time obezbediti povlašćeni status. Prema rečima jednog od advokata u postupku, braniocima nije saopšteno da postoji ovakva mogućnost.
„Da li se sa nekim od okrivljenih pregovara i u vezi sa tim, braniocima nije poznato. U ovom trenutku to zna samo postupajući tužilac. Ukoliko on donese odluku da nekom od osumnjičenih dodeli status svedoka saradnika, branioci o tome moraju da budu obavešteni, kao i da im se omogući uvid u njegovu izjavu. Do sada, osim saslušanja okrivljenih, nisu izvođene druge dokazane radnje u istrazi protiv 22 osumnjičenih”, kaže za naš list branilac jednog od okrivljenih.
Bogdan Pušić, šef Uprave kriminalističke policije (UKP) otkrio je preksinoć u emisiji „Hit tvit” na TV Pink da je Aleksandru Vučiću pretio atentat i da je više od 850 specijalaca bilo raspoređeno na nedavnom otvaranju Spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu kako bi se obezbedio predsednik Srbije.
Na novom snimku emitovanom u emisiji prikazan je i crni snajper Belivukove grupe otkriven u bunkeru na stadionu u Humskoj. Uz snajper je nađeno i sedam različitih cevi, najsavremenija optika, kao i meci koji probijaju blindirano vozilo i pancir.
Podaci iz istrage pokazuju da to nije jedini snajper koji je pronađen kod kriminalne grupe već da je policija otkrila još dva. Osumnjičeni su i vežbali pucanje snajperom i to u Tršiću, na Radniku, Banatskom Brestovcu.
Ovo potvrđuje i snimak emitovan u emisiji na kojem se vidi kako Veljko Belivuk sa pripadnikom svoje grupe (inače profesionalnim snajperistom, veteranom ratova devedesetih godina prošlog veka) odlazi u šumu. Oni su tada poneli snajper, a sve se dešavalo u Tršiću. Pripadnici tajnih službi snimili su ih među krošnjama pod snegom. Njih dvojica su tom prilikom „upucavali” pušku, odnosno, podešavali su nišan oružja u odnosu na cilj.
Načelnik UKP-a potvrdio je i da policija poseduje snimke u kojim član pripadnika kriminalne grupe Marko Andrić Kuzman čita Belivukove poruke sa skremblovanog telefona.
Reč je o navodnom planu za likvidaciju Milana Ljepoje, nekadašnjeg pripadnika bande „Pink panteri”.
Na jednom od snimaka se vidi i kako su pripadnici grupe namamili Milana Ljepoju u kuću u Ritopeku, odakle, kako se navodi, nikada nije izašao.
Dug spisak nestalih
Načelnik Uprave kriminalističke policije Bogdan Pušić saopštio je da je u periodu na koji se odnosi krivična prijava protiv Belivuka i njegove grupe – odnosno manje od dve godine, pored tri žrtve Milana Ljepoje, Gorana Veličkovića i Zdravka Radojevića, nestalo još deset mladića.
Kako je rekao, u istom periodu pod nerazjašnjenim okolnostima nestali su: Strahinja Marković (1998), Kecman Jovović, Lazar Vukićević (1989), Vukašin Gošović (1999), Filip Marjanović (1997), Lazar Ilić, Ljubomir Vojinović (1996), Dario Đorđević, Goran Mihajlović (1997) i Aleksandar Grigorijević (1997).
„To su mladi ljudi. Nestanak su prijavile njihove porodice i ovom prilikom molim i porodice i javnost da se jave policiji ako imaju bilo kakvu informaciju o njima, saznanje koje bi dovelo do razjašnjavanja okolnosti nestanka ili njihove sudbine”, kazao je Pušić i izrazio je bojazan da taj spisak nije konačan.
Sindikat traži smenu Rebića
Sindikat policije i policijskih starešina zatražio je utvrđivanje odgovornosti i smenu direktora policije Vladimira Rebića, povodom velike akcije hapšenja organizovane kriminalne grupe na čijem je čelu bio Belivuk. „Direktor policije koji je bio u istoj loži na jednom od večitih derbija sa uhapšenim i za tri ubistva osumnjičenim Belivukom, morao bi da odgovori zašto nije napustio stadion kada je znao ko je pored njega”, navodi se u saopštenju.
Predstavnici sindikat su rekli i da se pojavljuje sumnja na koju moraju da se daju odgovori i da zbog te sumnje Rebiću više nije mesto na čelu policije.
(politika.rs)