Naslovnica SPEKTAR Veliki izazov za avijaciju SAD – Kina ima kvantni radar

Veliki izazov za avijaciju SAD – Kina ima kvantni radar

Na svom nedavnom aeromitingu u Džuhaju, Kina je predstavila novi radarski sistem za koji kažu da može pratiti letelice koje koriste tehnologiju za prikrivanje (stelt tehnologija).

Eurasian Times opisao je YLC-8E kao „super-radar“ i „značajan dodatak anti-stelt sposobnostima Narodnooslobodilačke vojske. Ovaj vojni napredak smatra se velikim izazovom za američke visoko razvijene F-35 i F-22 borbene avione“.

U izveštaju se navodi da je sistem razvila kineska korporacija China Electronics Technology Group Corporation (CETC). Ovaj sistem posmatra se kao „generisanjee elektromagnetne (EMW) oluje koja bi poslužila za dobijanje lokacije dolazećih nevidljivih aviona“.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Tehnologija je, međutim, kontroverzna. Dok je, prema Eurasian Times-u, Kina nagovestila da bi „kvantne čestice visokih energija mogle da uoče mete koje radarima obično nisu vidljive“, jedan ekspert MIT-a sumnja u to.

Eurasian Times se takođe bavio načinom na koji je tehnologija razvijena.

„YLC-8E je zamisao kineskog državnog CETC-a i slovio je za „vodećeg kineskog nevidljivog radara“, navodi se u tekstu. „Uređaj je opisan kao prvi svetski radarski sistem protiv stelt tehnologije u opsegu UFH, a takođe i pionir u specijalnoj visokofrekventnoj radarskoj tehnologiji i aktivnom radarskom nizu sa faznom kontrolom, zajedno sa novim oštrim uređajem protiv stelta.“

Kineski napori u razvoju anti-stelt tehnologija započeli su početkom 2020-ih. Global Times, koga podržava Vlada, promovisao je kineski razvoj takvih tehnologija u to vreme.

„Kvantni radar se može postaviti na vozila na kopnu i na ratne brodove, stvarajući gustu mrežu koja neprijateljskim, nevidljivim avionima ne ostavlja prostor za skrivanje“, preneo je tada Global Times.

„Ovi kvantni radari mogu detektovati avione sa stelt tehnologijom jer su oni uglavnom dizajnirani da izbegnu detekciju pomoću mikrotalasnog radara, a manje su zaštićeni od radarskih talasa.

Međutim, analitičari su ranije rekli da zbog niske rezolucije i tačnosti, ovi radari mogu slati samo upozorenja o dolazećim pretnjama. Čak i ako mikrotalasni radari kompenzuju nedostatke kvantnih radara, oni nisu u stanju da u potpunosti prevaziđu ove nedostatke.“

Tada je Rusija takođe neko vreme tvrdila da je razvila anti-stelt tehnologiju, kao i da se Sjedinjene Države nadaju da će razviti tu vrstu tehnologije.

Na kraju, problem sa procenom anti-stelt tehnologija isti je kao i sa ocenjivanjem same stelt tehnologije: zaista nećemo znati koliko dobro bilo koja od ovih tehnologija radi sve dok se ne upotrebi u borbi.

Na primer, F-35 je korišćen u manjim sukobima poput Sirije, ali anti-stelt tehnologija biće dokazana samo u sukobu između sila koje poseduju napredne avione, radare i protivavionske rakete. To znači Amerika, Rusija i Kina zaključuje „The National Interest“.

Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima a zatim nas pratiti klikom na opciju “JOIN” na dnu ekrana. Tamo možete otići ako kliknete  OVDE

Webtribune.rs