Rešenje kosovskog pitanja neće se izgleda dogoditi ni 2018. ili početkom 2019. uprkos želji međunarodne zajednice, pišu beogradski mediji.
Naime, kako saznaje „Blic“ iz diplomatskih izvora, polako jenjava pritisak zapadnih zemalja da se otvoreno pitanje između Srbije i Kosova što pre reši.
Diplomatski izvor iz Brisela kazao je za „Blic“ da je Nemačkoj i Francuskoj postalo jasno da rešenja, konačnog, kosovskog pitanja nema ni na vidiku pa je doneta odluka da se više ne insistira toliko na tome da se to pitanje reši do kraja 2018. ili početkom 2019.
[adsenseyu1]
Ta poruka je došla do srpskog državnog vrha, a predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je, prema pisanju tog lista, na više sastanaka rečeno da „može da rasteže s Kosovom još par godina“.
Razlog za povlačenje ranijeg stava leži u tome da, kako se navodi, Priština ne želi da učini nikakav kompromis, dok su Srbija i njen predsednik stava da se rešenje postigne kompromisom.
„Najuticajnijim zemljama postalo je jasno da Priština ne želi da učini ni najmanji ustupak. Srbija, s druge strane, želi razgovor i kako je predsednik Aleksandar Vučić više puta izjavio, kompromisno rešenje, kojim obe strane moraju nešto da izgube. Ipak, dobra volja jedne strane nije dovoljna“, piše Blic.
Istovremeno, kako se navodi u tekstu, kao problem se ispostavlja i to što Hašim Tači nema podršku u svom biračkom telu toliko koliko Vučić ima u centralnoj Srbiji i zato se ne usuđuje da izađe sa bilo kakvim konkretnim rešenjem, izuzev što ponekad pomene razgraničenje, ali uporno odbija da ispuni obavezu u vezi s formiranjem ZSO.
I poslednja runda dijaloga u Briselu završena je pre nego što je počela, jer je Vučić odbio da se sastane s Tačijem, konstatuje „Blic“, dodajući da su u međuvremenu neke od najmoćnijih zemalja počele da menjaju stav prema Prištini, očekujući da SAD učine konačni pritisak na predstavnike kosovske vlasti, što se ipak nije dogodilo.
[adsenseyu1]
List konstatuje i da Trampova administracija neočekivano „relaksira“ odnos prema Beogradu, pa se tako u samo nekoliko nedelja od „stvar je gotova, Kosovo je nezavisna država“ došlo do „Vašington se neće mešati u proces, podržaće sve što se dve zainteresovane strane dogovore“.
Uz jasan stav Rusije, koja kaže da će podržati svako rešenje na koje srpska strana pristane, „Blic“ podseća i na reči evropskog komesara Johanesa Hana s početka septembra, da ceo proces treba završiti do leta naredne godine, a to će biti prvi put da rok više nije kraj ove ili početak 2019.
„Novosti“ citiraju generalnu sekretarku Evropskog pokreta u Srbiji Suzanu Grubješić koja kaže da je ne iznenađuje stav da više nema vremenskih ograničenja, jer je, kaže, „očigledno da su se neke stvari promenile od kada su se SAD ozbiljnije zainteresovale za dijalog“.
(Blic,Tanjug,Novosti.rs,B92)