Naslovnica SPEKTAR „Velika rupa“ u strategiji dominacije SAD

„Velika rupa“ u strategiji dominacije SAD

Trgovina i spoljna politika predsednika Džoa Bajdena je „velika rupa” u dugoročnoj strategiji Sjedinjenih Država, u realnostima nove geopolitičke ere, navode strani mediji.

Kako tvrde analitičari, Bajden je tekuću deceniju nazvao „odlučujućom“, ali ova oznaka teško da odražava trenutak – početak ere rivalstva velikih sila, kada svetski poredak koji su stvorili Amerikanci mogu „nasilno da unište“ Rusija i Kina.

Istovremeno, Rusija je, sa stanovišta Amerike, „hitan“ problem, dok „ozbiljnija pretnja“ dolazi od Kine, jedine zemlje koja je sposobna da zbaci Ameriku sa trona „najmoćnije svetske sile“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ove transformacije dolaze u trenutku, kada relativna težina Sjedinjenih Država u globalnoj ekonomiji opada, a kineski BDP već premašuje američki, ako se meri paritetom kupovne moći. Štaviše, podrška Zapada na globalnom jugu je krhka- mnoge zemlje sebe vide kao žrtve udaljenog sukoba u Evropi, i ne žele da budu u epicentru hladnog rata između Amerike i Kine.

Istovremeno, Bajden je „omekšao” svoju želju da svet podeli na „demokratiju i autokratiju”, održavanjem serije velikih regionalnih samita.

„Velika rupa u njegovoj strategiji je nedostatak atraktivne ekonomske i trgovinske politike, koja bi mogla još bliže da poveže saveznike i prijatelje.“, ističu mediji.

U spoljnoj politici SAD pod Bajdenom, postoji „mnogo protekcionizma“- subvencionisanje zelenih tehnologija i proizvodnje poluprovodnika, kao i ograničavanje pristupa Kine naprednim čipovima. Ova politika izaziva napetost sa evropskim i azijskim saveznicima, ograničava pristup američkom tržištu, ograničava izvoz u Kinu i preusmerava investicije.

Pored toga, još jedna „stalna zabrinutost“ je vezana za demokratiju na samom Zapadu, posebno u SAD, gde je politika i dalje „visoko polarizovana“, tvrde zapadni stručnjaci.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs