Moskva je jutros postala epicentar globalne pažnje, jer je sa Crvenog trga odjeknuo ritam koraka i zvuk motora – Parada pobede, kojom se obeležava 80 godina od završetka Drugog svetskog rata, protekla je uz visoke vojne počasti i poruke zajedništva.
Događaj koji simbolično ujedinjuje sećanje, snagu i kontinuitet tradicije, protekao je uz prisustvo ruskog predsednika Vladimira Putina, stranih lidera, ali i predstavnika 13 savezničkih vojski iz Azije i Afrike.
Centralna svečanost počela je tačno u 10 časova po lokalnom vremenu, odnosno u 9 po srednjeevropskom. U narednih sat i po, kroz srce Moskve marširale su sve grane ruskih oružanih snaga – od tenkista, preko mornara i inženjerije, pa sve do specijalnih jedinica.
U strojevima su se mogle videti i trupe iz Azerbejdžana, Belorusije, Kazahstana, Kine, Egipta i drugih zemalja, dok je najbrojniju stranu delegaciju činila kineska vojska.
Po prvi put, bespilotni sistemi – konkretno modeli “orlan-10”, “orlan-30” i “zala” – uvršteni su u kolonu učesnika. To je jasan signal kako se vojne tradicije usklađuju sa modernim tehnologijama. Iznad Crvenog trga preleteli su i avioni, upotpunjujući atmosferu moći i discipline.
Jedan od trenutaka koji je privukao dodatnu pažnju bio je nastup tenkova T-90M, T-72B3M i T-80BVM. Iako su prikazani bez dodatne zaštite, iz “Uralvagonzavoda” je najavljeno da će nakon parade ovi modeli dobiti opremu za radio-elektronsku zaštitu i sisteme protiv bespilotnih letelica, pa će zatim biti upućeni tamo gde je potrebna operativna tehnika.
Putin je nakon defilea lično pozdravio komandire pešadijskih formacija, uključujući i pripadnike stranih jedinica. Rukovao se sa veteranima i učesnicima iz raznih delova sveta, dok su okupljeni na Crvenom trgu ispratili svaki njegov pokret ovacijama.
U društvu ministra odbrane Andreja Belousova, predsednik je pokazao da i u trenutku protokola ne zaboravlja lični odnos prema ljudima u uniformi.
Posebnu simboliku dobio je i čin polaganja cveća na Grob neznanog junaka u Aleksandrovskoj bašti. Uz Putina, tamo su se našli i kineski predsednik Si Đinping, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, slovački premijer Robert Fico, predsednik Venecuele Nikolas Maduro i drugi visoki gosti.
U tišini večnog plamena, lideri su odali poštu neznanim herojima čija su imena možda zaboravljena, ali žrtva nikada nije.
Srpski predsednik Vučić izazvao je veliko interesovanje svojim prisustvom, s obzirom na aktuelni politički trenutak u Evropi. Direktor Pošte Srbije Zoran Anđelković istakao je da ovaj odlazak ima višeslojni značaj – simbolički zbog poštovanja prema žrtvama fašizma, politički jer pokazuje državnu orijentaciju, ali i ekonomski, s obzirom na jačanje veza sa saveznicima poput Rusije i Kine.
Na spomeniku sovjetskim veteranima na Avali, takođe je održano svečano polaganje venaca. Delegacije Srbije, Rusije, Belorusije, Azerbejdžana, Jermenije i Kazahstana, uz prisustvo oficira Vojske Srbije, odale su poštu tragično nastradalim veteranima u avionskoj nesreći iz 1964. godine. Komemoracija je imala emotivnu notu i pokazala koliko se istorijsko sećanje i dalje neguje.
Na drugom kraju kontinenta, Moldavija je svedočila spontanom izrazu narodne volje. U Kišinjevu i drugim gradovima održani su masovni marševi pobede, i to uprkos lošem vremenu i administrativnim preprekama.
Mnogi su nosili Georgijevske lente, iako su vlasti te zemlje njihovo nošenje sankcionisale sa novčanim kaznama. Najimpresivniji marš održan je u Komratu, centru moldavske pokrajine Gagauzije.
Ni Srbija nije ostala po strani – u Novom Sadu su na Spomen groblju položeni venci uz prisustvo lokalnih i vojnih zvaničnika, dok su iz SUBNOR-a i organizacija rezervnih oficira uputili snažnu poruku o poštovanju žrtve. Gradonačelnik Žarko Mićin je istakao da se na ovaj dan svetlo nadvilo nad mrakom i da je sloboda ponovo izborena.
U poruci iz Pariza, Arno Gujon je podsetio da je Dan pobede večni podsetnik ko smo bili i uz koga smo stajali kada je bilo najvažnije. Naglasio je da je 9. maj dan koji govori o istini, herojstvu i žrtvi – onima koji su omogućili da svet kakav znamo danas uopšte postoji.
Dok su vojne cipele odjekivale Crvenim trgom, a avioni sevali nad Moskvom, sve je ukazivalo na to da se 80 godina pobede ne obeležava samo zbog prošlosti – već i zbog poruka koje se šalju sadašnjosti.
U vremenu kada svet ponovo luta između različitih vrednosti i interesa, ovakvi trenuci možda imaju važniju ulogu nego ikada ranije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se