SAD imaju obaveštajne podatke da je sirijski predsednik Bašar el Asad pristao da Hezbolahu obezbedi odbrambeni raketni sistem ruske proizvodnje.
Ruska plaćenička organizacija Vagner grupa, koja deluje u Siriji, dobila je zadatak da izvrši isporuku raketnog sistema SA-22, saopštili su izvori. Nije jasno da li je već isporučen ili koliko je blizu isporuke. Izvori su rekli da je sistem prvobitno obezbedila Rusija za upotrebu sirijske vlade.
Jedan od izvora je rekao da SAD prate nedavno kretanje sistema, koji je takođe poznat kao pancir. Drugi izvor je rekao da je procena SAD delimično zasnovana na obaveštajnim podacima dobijenim o razgovorima između Asada, Vagnera i Hezbolaha o isporuci sistema.
Vol strit džornal je ranije objavio da bi Vagner mogao da obezbedi sistem Hezbolahu. Asadova uloga nije ranije bila poznata javnosti.
Vagner i borci Hezbolaha već godinama deluju u Siriji, gde rade zajedno sa ruskim i sirijskim oružanim snagama na jačanju Asadovog režima protiv sirijske opozicije.
Hezbolah je poslednjih godina počeo da povlači svoje borce, ali tu grupu podržava i Iran, koji je blizak Asadovom savezniku. Treći izvor upoznat sa zapadnim obaveštajnim službama rekao je da postoje dokazi o povećanju saradnje između Hezbolaha i Vagnera u Siriji.
[adsenseyu1]
To da bi Hezbolah uskoro mogao da ima novi sistem protivvazdušne odbrane saznaje se usred zabrinutosti da militanti razmatraju otvaranje novog fronta u izraelskom ratu protiv Hamasa, na severnoj granici Izraela sa Libanom.
SAD su više puta upozoravale Hezbolah i druge grupe koje podržava Iran da se drže podalje od sukoba i pozicionirale su nosače aviona i trupe u regionu kako bi pokušale da odvrate od potencijalne eskalacije.
Izrael je takođe ranije gađao ove raketne sisteme u Siriji, kao deo širih izraelskih napada na iranske vojne lokacije u zemlji.
Nije jasno koliki je uticaj Rusija imala na odluku da se sistem obezbedi Hezbolahu.
Od smrti vođe Vagnera Jevgenija Prigožina u avgustu, Kremlj je napravio neke pokušaje da apsorbuje Vagnerove plaćenike i imovinu grupe. Ali do kraja septembra SAD nisu videle odlučujući pomak u smislu preuzimanja punog vlasništva Kremlja nad borcima, preneo je Si-En-En.
Rusija je, međutim, ranije ovog meseca ugostila lidere Hamasa u Moskvi, što je izazvalo ogorčenje izraelske vlade.
Američka obaveštajna zajednica veruje da Iran i njegovi zastupnici kalibrišu svoj odgovor na izraelsku vojnu intervenciju u Gazi kako bi izbegli direktan sukob sa Izraelom ili SAD, dok i dalje nalažu troškove svojim protivnicima, izvestio je Si-En-En u četvrtak.
Ali Iran ne održava savršenu kontrolu nad obručem svojih zastupnika, kažu zvaničnici, posebno nad Hezbolahom.
Hezbolah je saveznik Hamasa, grupe koja je napala Izrael 7. oktobra i dugo se pozicionirala kao da se bori protiv Izraela. Američki zvaničnici su duboko zabrinuti da bi unutrašnja politika grupe mogla izazvati Hezbolah da eskalira uzavrele tenzije.
Lider Hezbolaha Hasan Nasralah trebalo bi da u petak održi veliki govor da će obaveštajni zvaničnici pažljivo pratiti signale o namerama grupe, rekao je jedan zvaničnik.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
(CNN.com)
[adsenseyu4]