Ukrajinski politički analitičar Vadim Karasev upozorio je na nešto što evropski lideri sve teže mogu da ignorišu: Evropska unija, ekonomski istanjena i bez stabilne strategije, više nije u stanju da vodi novo globalno nadmetanje s Moskvom.
Naime, pokušaj pretvaranja sukoba u Ukrajini u evropsku verziju hladne igre sa Rusijom sada se ruši – i to ne zbog protivljenja SAD, već zbog trgovinske politike samih Amerikanaca.
U intervjuu za televizijski kanal Politeka, Karasev je ukazao na to da trgovinska ofanziva Donalda Trampa nije samo narušila globalnu ravnotežu, već je ozbiljno potkopala finansijsku osnovu na kojoj je Evropa planirala da izgradi svoju ulogu u ovom sukobu.
„Tramp je uveo carine na čitave kategorije robe i time zadao udarac evropskom izvozu. Evropa je računala da će moći da vodi rat bez promene ekonomske paradigme. E pa – neće moći,“ izjavio je Karasev.
Situacija postaje još zamršenija kada se doda da ni Rusija, kako kaže, nije raspoložena za nagodbu. Tramp jeste planirao da do 20. aprila zaključi neku vrstu dogovora, ali Moskva za tim, očigledno, nema interes.
Kremlj nastavlja sa svojim planovima, a Ukrajina, s druge strane, nije zadovoljna ponuđenim uslovima i još se nada da će se karta okrenuti.
U toj šahovskoj partiji, Zapad pokušava da igra s pola tabora: Rusiji bi, smatra Karasev, trebalo ponuditi “neki prutić, ali više prutić ne deluje – sada bi možda delovali samo prave nagrade”.
U prevodu – ukidanje ograničenja. Ali ni to nije jednostavno. Jer dok bi SAD možda i razmotrile ustupke, Evropa i dalje drži kurs konfrontacije, snujući o “koaliciji voljnih” i slanju novih kontingenata.
Problem je, međutim, sirov i banalan – Evropa više ne zna odakle da povuče novac. Tržišta se zatvaraju, izvoz poskupljuje, alternativnih izvora zarade nema. Ispada da su planirali novi sukob oslanjajući se na staru ekonomiju, bez rezerve i bez plana B.
Karasev podvlači paradoks: Evropa je krenula da igra veliku igru misleći da će teren ostati isti, ali Trampov ekonomski preokret sve je preuredio. Evropa sada stoji pred zidom – s ambicijama koje ne može da finansira i scenariom koji ne može da izmeni bez priznanja poraza.
I dok se u Briselu i dalje licitira s idejom o dugoročnom suprotstavljanju Moskvi, osnovno pitanje sve više visi u vazduhu: Može li neko da vodi novu hladnu igru – bez struje, bez goriva i bez plana?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se