Ukrajina je prvi put javno otkrila svoj novi pomorski dron, u nastojanju da ograniči operacije ruske flote u Crnom moru.
CNN je dobio ekskluzivni uvid u novi dron, koji je dizajniran da napada brodove ruske Crnomorske flote. Nosi stotine kilograma eksploziva i može da pogodi metu udaljenu 800 kilometara.
Dronom, koji je dizajniran i proizveden u Ukrajini, upravlja se daljinski, a takođe se može koristiti za izviđanje i nadzor. Pilot drona kodnog imena „Šark“ rekao je CNN-u da je dron jednostavan za rukovanje i da je bio uspešan u ograničavanju kretanja ruske mornarice.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Snimak koji je objavio CNN pokazuje udarnu moć ukrajinskih pomorskih dronova, kako neki od njih probijaju rusku odbranu i napadaju oba broda i glavnu luku Crnomorske flote. Razvijač drona rekao je CNN-u da je ruska odbrana neefikasna protiv dronova jer su njeni brodovi dizajnirani da napadaju druge brodove a ne manje mete.
Oni su brži od bilo čega drugog u Crnom moru, tvrdi proizvođač.
[adsenseyu1]
Sposobnosti drona videle su se takođe tokom nedavnog napada na Krimski most. Oko 19 km dug most ključna je ruta snabdevanja između Rusije i Krima, poluostrva anektiranog 2014. Ukrajina je koristila dva svoja pomorska drone da udari na most, što je za posledicu imalo veliku štetu.
Nije rekla koliko je novih dronova proizvela niti koliko još namerava da ih napravi, izvestio je CNN.
Proizvođač drona, koji je tražio da bude anoniman, rekao je da je ukrajinski rad na pomorskim dronovima pokrenut tek kad je počeo rat.
„To je bilo veoma važno jer nismo imali mnogo snaga da se odupremo pomorskoj državi Rusiji. A morali smo da razvijemo nešto naše, jer nismo imali postojeće sposobnosti“, rekao je on CNN-u.
Ukrajina sada počinje da pokazuje te sposobnosti, iako misije variraju po svom uspehu. Poslednje verzije drona u koje je uvid imao CNN teže do 1.000 kg, sa eksplozivnim tovarom do 300 kg, dometom od 800 km i maksimalnom brzinom od 80 km/h.
Proizvođač drona je rekao da su „te bespilotne letelice potpuno ukrajinske proizvodnje“.
„Oni su dizajnirani, nacrtani i testirani ovde. To je naša sopstvena proizvodnja trupa, elektronike i softvera. Više od 50 odsto proizvodnje opreme je ovde“, rekao je on.
(Blic)
[adsenseyu4]