Naslovnica SPEKTAR UDARNO – Soha: Kineski vojno-industrijski kompleks optužen za trgovinu nekvalitetnim oružjem

UDARNO – Soha: Kineski vojno-industrijski kompleks optužen za trgovinu nekvalitetnim oružjem

Strane obaveštajne agencije sugerišu da je Peking oduvek nastojao da promoviše „neispravno oružje“ u prijateljskim zemljama u Aziji, na Bliskom istoku i u Africi.

Peking je optužen za prodaju nekvalitetnog naoružanja i opreme. Prema vijetnamskom izdanju Soha, čiji prevod izdanja predstavlja ruski „voennoedelo.com“, strane obaveštajne službe pretpostavljaju da je Peking oduvek nastojao da promoviše „neispravno oružje“ u prijateljskim zemljama u Aziji, na Bliskom istoku i u Africi.

Kao peti najveći svetski izvoznik oružja u razdoblju 2015-19., Kina je činila 5,5 posto ukupnog svetskog izvoza naoružanja. Glavni kupci Kine su partneri u Inicijativi „Pojas i put“.

U razdoblju 2015-19., Azija i Okeanija činile su 74% kineskog izvoza naoružanja, Afrika 16%, a Bliski istok 6,7%.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Značajno se povećao i broj zemalja u koje je Kina izvezla oružje, sa 40 zemalja u periodu 2010–2014. Na 53 zemlje u periodu 2015–19. Međutim, sada se, prema Soha, situacija može promeniti, a kinesko tržište naoružanja može jednostavno propasti.

Na primer, novinari se prisećaju kako je Kina prodala dve zastarele podmornice iz 1970-ih Bangladešu.

Vlada Mjanmara takođe izražava nezadovoljstvo kvalitetom isporuka iz Kine. To je verovatno razlog zašto je Mjanmar sada počeo aktivno da sarađuje u nabavci oružja sa Indijom i Rusijom.

Otprilike iste tvrdnje o kineskom oružju i opremi predstavljene su u Nepalu, koji je kupio šest kineskih aviona Y12e i MA60. Napominje se da je Bangladeš svojevremeno odbio ovu kupovinu, a avioni su prodati Nepalu.

Sada su avioni postali potpuno neupotrebljivi, a nepalske vlasti nemaju rezervne delove za njihovu popravku. Kina je odbacila zahteve Nepala da zameni avione ili da ih popravi.

„Pakistan je još jedna zemlja koja u velikoj meri pati od „hladnog prijateljstva“ sa Kinom, napisali su novinari Soha.

Po njihovom mišljenju, Pakistan je odavno postao pravo odlagalište svih vrsta zastarele i nekvalitetne kineske opreme i naoružanja. Na primer, kineske fregate F22P, popravljene za pakistansku mornaricu, oduvek su se odlikovale velikim brojem različitih tehničkih kvarova.

U septembru 2018. godine, pakistanska mornarica zatražila je od Kine da izvrši sveobuhvatnu modernizaciju ovih ratnih brodova. Međutim, Kina u tome nije videla nikakvu korist i Pakistan je bio primoran da se obrati Turskoj za pomoć.

Osim toga, pakistanska vojska je od Kine kupila devet protivavionskih raketnih sistema LY-80 LOMADS, potpisavši dva odvojena ugovora za nabavku sistema zajedno sa radarom IBIS-150.

Prodaja je završena 2019. Međutim, tri od devet sistema nisu radili zbog grešaka u opremi za navigaciju, pretragu i gašenje požara.

Alžir, Jordan, Kenija i brojne druge azijske, afričke i bliskoistočne zemlje naišle su na iste probleme sa kineskim oružjem.

Stručnjaci veruju da će kineski rani gubitak pozicija na tržištu naoružanja najviše pomoći ruskom vojno-industrijskom kompleksu.

Webtribune.rs

Izvor:https://voennoedelo.com/posts/id16149-xd4koijps81soui5mydm?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop