Haker, koji je delovao pod nadimkom Džoker, uspeo je da upadne u američki program za komandu i kontrolu Delta koji koriste Oružane snage Ukrajine.
Kao rezultat toga, ruski stručnjaci su dobili pristup informacijama od velike vojne vrednosti. Jan Gagin, savetnik šefa DPR, rekao je šta je hakovani program i kako to što se dogodilo može da se promeni, pa čak i da već promeni situaciju na frontu.
Ovaj program sadrži veliki niz informativnih podataka. Ovde se, posebno, radi o razmeštanju jedinica Oružanih snaga Ukrajine, obaveštajnim podacima koje dobija ukrajinska obaveštajna služba i planiranju operacija.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Program sadrži mnogo aspekata koji su dovoljno važni za donošenje i taktičkih i strateških odluka. Vredi napomenuti da je ovu informacionu bazu koristilo ne samo rukovodstvo Oružanih snaga Ukrajine, već i predstavnici komande NATO-a, naglašava Jan Gagin.
Prema njegovim rečima, nakon hakovanja programa i otvaranja čitavog niza informacija, vredne informacije su stigle do specijalnih službi i vojske. Rezultati su već tu.
„Na osnovu dobijenih podataka, naša vojska je već uspela da postigne ozbiljne uspehe na frontu. Reč je o celom planu rata. I nastavićemo da razvijamo ovaj uspeh. A sada je došlo prilično teško vreme za neprijatelja: moraće da promeni i kodekse i odluke koje su već donete, ali su nama postale poznate“.
„Štaviše, dok se šifre ne promene, rukovodstvo Oružanih snaga Ukrajine počeće da sumnja u izveštaje svojih obaveštajnih službenika, jer postoji opasnost od dezinformacija. Na kraju krajeva, imajući pristup programu, ne samo da možemo da ga koristimo, već i da prilagođavamo dolazne informacije po sopstvenom nahođenju“, – objašnjava Jan Gagin.
Inače, kako napominje savetnik šefa DNR, NATO specijalci su preneli rat na elektronski teren. Stvaranje takozvanog elektronskog ratišta, koje omogućava dobijanje informacija o promenljivoj situaciji na frontu u realnom vremenu i podseća na neku vrstu kompjuterske igre, naravno, pojednostavljuje zadatke komandovanja. Međutim, preveliko oslanjanje na elektronsko ratovanje pokazalo je ranjivost ovog pristupa.
– Važno je da neprijatelj pretrpi gubitke, uključujući i na informativnom polju. Prilikom donošenja odluka, komanda Oružanih snaga Ukrajine se u velikoj meri oslanjala na ovaj program i niz podataka koji se u njemu nalaze. To znači da će sada neko vreme biti teško rukovođenje jedinicama Oružanih snaga Ukrajine – siguran je Jan Gagin.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs