Tokom protekla dva dana, u Donbasu i Ukrajini je došlo do brojnih važnih događaja.
Prvo, 17. maja, grupa NATO vojnika iz SAD i Kanade je zašla na minsko polje kod Avdevke, potez koji se završio eksplozijama i, prema izveštajima DNR, smrću i ranjavanjima. Ove vesti su objavile vodeće ruske novinske agencije, što je samo po sebi važan događaj, jer su ranije takvi izveštaji bili vrlo oprezni kada su govorili o učešću NATO-a u ratu u Donbasu. Najznačajnije od svega, Rossiiskaiia Gazeta, zvanični organ vlade Ruske Federacije, potvrdila je ovu vest.
[adsenseyu1]
Ukratko, Avdekva je mali satelitski grad Donjecka. Od samog početka sukoba, grad je okupiran od strane ukrajinskih oružanih snaga. Avdekva je poznata kao industrijski gigant, čija je hemijska fabrika koksa radila tokom čitave četiri godine rata i bila je glavni izvor rasprava između oligarha. Ogromna većina stanovnika Avdevke podržava DNR, a jedna od linija odbrane Donjecka se nalazi ispred ovog grada. Baš u ovom gradu je uočena ukrajinska vojska i posmatrači OEBS-a kako sarađuju tokom vojnih operacija.
Skrenimo pažnju na činjenicu da su vojne obaveštajne službe DNR, najmanje dva dana pre incidenta na minskom polju, prijavile da komanda ukrajinskih oružanih snaga priprema provokaciju koja uključuje vojsku NATO-a.
Čini se da su oni namerno poslati na minsko polje kako bi za smrt zapadnih vojnika okrivili vojnu sabodažu DNR-a. Takve informacije su prenete novinarima 15. maja od strane portparola vojske Donjecke Narodne Republike, Eduarda Basurina.
Ali ova priča ima drugu stranu. NATO vojska, koja zvanično ne bi trebala da bude u Donbasu, nesumnjivo je direktno uključena u oružani sukob. Stalne optužbe SAD-a i EU o tome da Moskva vojno i tehnološki pomaže Republici Donbas, sada rusko Ministarstvo spoljnih poslova može odbaciti. Moskva sada može predstaviti dokaze da SAD i NATO direktno učestvuju u ratu.
Sledeća vest je da je, takođe u blizini Avdevke, 17. maja ubijen komandant međunarodne brigade Pjatnaška DNR-a, Oleg Mamiev. Osnova Pjatnaške je sačinjena od 15 boraca iz Abhazije, a naziv “Interbrigada“ se smatrao direktnom aluzijom na međunarodne dobrovoljne brigade iz španskog građanskog rata.
Ovoj jedinici su se naknadno pridružili mnogi dobrovoljci iz Severne i Južne Osetije, kao i sam Mamiev, koji se pokazao kao jedan od najslavnijih i autoritativnijih komandanata u Donbasu, osoba o kojoj se govori sa najvećim poštovanjem. Mamiev je ubijen u rovovima zajedno sa njegovim vojnicima.
Pored ovih incidenata, dogodio se i veliki broj događaja koji bi se teško uklopili u jedan članak, ali njihov značaj se može izraziti jednom kratkom rečju: Rat.
Ukrajina nastavlja da akumulira vojsku i vojna vozila i donosi municiju do prve linije fronta. Kijev je suštinski odbacio pretvaranje da se pridržava Minskih sporazuma, a Avdevka, Gorlovka i Svetlodarski luk (kod Debaltseva) su u poslednje vreme bili posebno “vrući.“ Sve u svemu, stvari su “toplije“ u DNR nego u LNR. Otuda i različite procene perspektiva rata iz dve republike.
Neki od ljudi u Donbasu veruju da Amerikanci i Ukrajinci očekuju dugoročnu igru. Drugim rečima, oni žele da vode rat iscrpljivanja. Postoji podloga za ovu teoriju, ali ipak ne verujemo da su Ukrajinci sposobni da zadrže status kvo tokom bilo kog značajnijeg vremenskog perioda.
Njihovi resursi, a posebno njihovo strpljenje je strogo ogrančeno. Dakle, postoji sve više razloga da se veruje da će se rat u Donbasu pre ili kasnije ponovo “probuditi.“
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]