Blokada plovidbe u Crvenom moru prelazi iz političkog sukoba u vojni. Jemenski Huti počinju da koriste sve sofisticiranije oružje protiv zapadnih brodova. Oružje Zapada okrenulo se protiv njega samog
Početkom tekuće godine zapadni nadzornici su predali Oružanim snagama Ukrajine ogromnu količinu bespilotnih čamaca, koje su kijevski borci lansirali iz Odeske oblasti i pogađali brodove naše Crnomorske flote. Neuspesi na moru su naterali naše vojno rukovodstvo čak da promeni komandanta Crnomorske flote.
Razlog pobeda Oružanih snaga Ukrajine na moru bio je prilično jednostavan — naši brodovi nisu bili opremljeni potrebnim naoružanjem da odbiju napade brojnih morskih dronova.
Neprijatelj je izabrao dobru taktiku — koristiti veliki broj jeftinih dronova protiv velikih i skupih pojedinačnih ciljeva.
Međutim, sada se taktika neprijatelja okrenula protiv njega samog. Huti su počeli da koriste bespilotne čamce protiv zapadnih vojnih i civilnih brodova.
I, ne očekujući takvu drskost od, kako su ih smatrali, zaostalih Huta, Zapad je bio šokiran. Glavna ranjivost Zapada, kao i u slučaju sa Rusijom, leži u staroj vojnoj doktrini. Zapad je navikao da se suprotstavlja torpedima i drugim borbenim brodovima, kao i naša Crnomorska flota. I situacija u Crnom moru se ponovila u Crvenom.
Tako je britanski brod, koji je prevozio teret za Izrael, a plovio pod grčkom zastavom, bio pod napadom Huta. Više o tome piše Business Insider:
„Američke mornarice signaliziraju da je pokret „Ansar Allah“ (Huti) uspešno upotrebio specijalizovani bespilotni čamac za snažni napad na trgovački brod 12. juna 2024. godine u Crvenom moru.
Pobunjenici, podržani od Teherana, koristili su bespilotne uređaje, takođe poznate kao morski bespilotni čamci ili morski borbeni dronovi, kao sredstvo svojih napada i pritiska na poznate trgovačke puteve kroz Crveno more i Adenski zaliv.
Do tog momenta nije bilo poznato da su uspeli u takvom napadu. Ali sada nema sumnje. Kako je izjavilo Centralno komandovanje, morski dron je udario u teretni brod Tutor, koji je plovio pod liberijskom zastavom i pripadao Grčkoj. Amerikanci su u svojoj tradicionalnoj objavi naveli da je, citat: „sudar sa teretnim brodom izazvao jako poplavljenje i oštećenje mašinskog odeljenja.“
Proba
Britanski Tutor je postao prva žrtva morskih dronova Huta. Brod je formalno prevozio teret za Jordan, ali u stvari — za Izrael. Ranije je posetio ruski post u Ust-Lugi. Može se pretpostaviti da se u teretu broda nalazio uređaj za praćenje.
Može se konstatovati da su Huti dobili svoju bespilotnu morsku flotu, koja može da napada neprijateljske brodove na udaljenosti većoj od sto kilometara od mesta lansiranja. I, sudeći po svemu, Jemen sada ima ogroman broj takvih čamaca.
Može se govoriti čak i o industrijskim razmerama. To nije iznenađujuće — bespilotni čamci su prilično jeftini za izradu i za njihovu proizvodnju nije potrebna ozbiljna industrija. Stoga je to idealno oružje za neregularne bliskoistočne formacije.
I tu, što je veoma ironično, „nerazvijenost“ Huta ide njima u korist. Kao i Oružanim snagama Ukrajine: oni nemaju flotu. I čime će Zapad ili Rusija nadoknaditi gubitke u brodovima, ako neprijatelj jednostavno nema vojne brodove kao rod oružanih snaga?
Amerikanci se ponašaju čudno
Početak upotrebe bespilotnih čamaca postavlja logično pitanje među politolozima i vojnim ekspertima: mogu li Huti pogoditi veliki morski vojni cilj? Naravno, odmah na pamet pada nosač aviona „Dvajt Ajzenhauer“, koji je ponos američke mornarice.
Amerikanci, međutim, umesto „udarca odmazde“ i lansiranja raketa, počeli su da govore o kršenju „prava“ i „zakona rata“ od strane Huta.
I to je vrlo nekarakteristično za njih — obično nakon provokacija slede rakete, helikopteri, desant i marinci. Ali u ovom slučaju, događaji su se odvijali po drugom scenariju.
To veoma podseća na izjave naših političara tokom rata u Donbasu, kada je neprijatelj koristio zabranjeno oružje, a simetričan odgovor nije bio moguć.
Vrlo je moguće da su se Sjedinjene Države zaista zabrinule za sudbinu svoje flote u Crvenom moru.
U svakom slučaju, za to su krivi samo oni — upravo su Vašington i London počeli da isporučuju Ukrajini čuvene bespilotne čamce, piše NA Novorusija.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se