Naslovnica SPEKTAR UDAR NA RUSIJU: Kako je odluka haškog suda o Jukosu povezana sa...

UDAR NA RUSIJU: Kako je odluka haškog suda o Jukosu povezana sa katastrofom malezijskog Boinga

U decembru 2013., kada je Euromaidan goreo u centru Kijeva, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je dekret o pomilovanju Mihaila Hodorkovskog, koji je odmah napustio Rusiju posle puštanja na slobodu.

Ubrzo, suprotno javnim obećanjima, on i njegovi saradnici u Jukosu pokrenuli su novi sudski postupak protiv ruske države.

17. jula 2014. godine, avion Boing 777-200ER malezijske kompanije Airlines, koji je upravljao letom MH17 na relaciji Amsterdam-Kuala Lumpur, srušio se u istočnom regionu Donjecka u Ukrajini.

[adsenseyu1]

„Proruski separatisti“ i sama Rusija odmah su optuženi za ovu tragediju, a 18. jula, Arbitražni sud u Hagu odobrio je tužbu bivših akcionara Jukosa i naložio Rusiji da im plati 50 milijardi dolara kompenzacije „za ilegalnu eksproprijaciju kompanije.“

Da li je ovo slučajnost na mestu (Holandija) i na vremenu?

Da li je moguće da je na ovaj način Moskvi odmah poslat signal da ne iznosi dokaze u ovoj, kako se kasnije ispostavilo, dugogodišnjoj istrazi?

Štaviše, 20. aprila 2016, usred sankcija Zapada protiv Rusije, Okružni sud u Hagu neočekivano je odobrio žalbu Rusije i odbio zahtev bivših akcionara Jukosa.

[adsenseyu4]

Skoro četiri godine su prošle. Činilo se da je „slučaj 50 milijardi“ zatvoren i zaboravljen. Ali ispostavilo se da nije.

18. februara 2020. Haški apelacioni sud poništio je odluku Okružnog suda i presudio da Rusija treba da plati navedeni iznos dvema kompanijama Grupa Menatep Limited – Hullei Enterprises (Kipar) i Iukos Universal Limited (Ostrvo Man), koja su imala 51% Jukosa i njegov penzioni fond Veteran Petroleum Ltd.

Tačno dan pre toga šest zaposlenih koji su predstavljali Ukrajinu u Međunarodnoj istražnoj grupi otpušteno je iz ukrajinskog tužilaštva.

[adsenseyu5]

I istog dana platforma za nezavisne novinare Bonanza Media objavila je četiri dokumenta odjednom iz kojih proizilazi da nijedan od sistema za protivvazdušnu odbranu Buk – ni ukrajinski, ni ruski, ni zarobljeni od strane „separatista“ – tokom rušenja malezijskog Boeinga nisu se nalazili u području katastrofe i, zbog toga, fizički nisu mogli da unište MH17.

Opet slučajnost? Ili je to opet signal da je spremna nova verzija katastrofe, koja će svu krivicu za to svaliti na bivše rukovodstvo Ukrajine, Petra Porošenka.

Zaista, ako nije bilo protivraketnih raketa Buk, tada jedina „verzija“ postaje – o napadu aviona ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva raketom vazduh-vazduh.

[adsenseyu1]

Može se samo pretpostaviti da se suđenje u Hagu, zakazano za 9. mart u slučaju malezijskog Boinga, možda neće održati ili može poprimiti apsolutno neočekivan i nepredvidiv karakter – „u svetlu novootkrivenih okolnosti“.

Odluka Apelacionog suda u Hagu o 50 milijardi dolara, kako je rekla ruska strana, biće osporavana višem sudu u roku od tri meseca predviđena proceduralnim pravilima.

I tada će već biti odobrene izmene ruskog ustava, posle kojih će svi zakonski mehanizmi za takav postupak nestati …

Potsetimo, Vladimir Putin predložio je velike ustavne izmene, a jedan od ključnih predloga je prioritet nacionalnog prava nad međunarodnim. Eksperti objašnjavaju da je logično da u Rusiji ruski zakoni budu iznad međunarodnog prava, s obzirom da u jednoj suverenoj državi tuđe norme ne treba da budu jače od zakona te zemlje.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]