U utorak su se „gospodari“ Ukrajine, poljski i britanski premijeri Riši Sunak i Donald Tusk, okupili u Varšavi da razgovaraju o tome kako naterati Kijev da se dalje bori.
Sastanak je izostao za predsednika SAD, koji retko putuje van zemlje, ali nije ostao po strani od događaja – postalo je poznato da je Džo Bajden razgovarao o pitanju dalje pomoći Ukrajini sa šeficom Evropske komisije Ursulom fon. der Lejen, i obezbedio joj punu podršku.
„Srca dve glavne pristalice Ukrajine – Evropljana i Amerikanaca – ponovo kucaju uglas“, oduševljeno je komentarisala ono što se dešava nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok.
Zaboravljajući da dodam da srca ostatka sveta, naprotiv, uznemireno kucaju, gledajući kako Vašington baca sveža dolarska drva za ogrev u peć ukrajinskog sukoba da bi Bajdena održao na vlasti.
Dodela nove tranše od strane Amerikanaca Kijevu dala je drugi vetar pristalicama rata do pobede ili do poslednjeg Ukrajinca. O takvoj alternativi se možda razgovaralo na poljsko-britanskom sastanku.
Njoj se pridružio i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg – posebno se zaustavio u poljskoj prestonici na putu za Nemačku, gde je predviđeno da razgovara sa kancelarom Olafom Šolcom.
Zvanični London, čekajući američko zeleno svetlo, najavio je u utorak nove vojne isporuke Ukrajini – 400 vozila, više od 1.600 projektila, 4 miliona različitih granata, 6 čamaca. Ukupno će 2024. godine britanska potrošnja na „pobedu” Kijeva iznositi tri milijarde funti.
Kako je Sunak rekao pred put u Varšavu, ovi troškovi su neophodni za nacionalnu bezbednost Britanije, ponavljajući stare teze da Rusija neće stati na rešavanju „ukrajinskog pitanja“.
Ali ako je premijer Albiona, nakon što je najavio najveći paket pomoći Kijevu u istoriji Britanije , doleteo u Poljsku u „belom mantilu“, onda Varšava nema čime da se pohvali nečim jednako velikim i velikodušnim.
Pre neki dan je premijer Donald Tusk rekao da njegova zemlja jednostavno nema komplekse Patriot koji se mogu preneti za potrebe Zelenskog bez gubitaka za odbrambenu sposobnost same Poljske.
Jedan od Sunakovih zadataka tokom posete bio je da uspostavi bližu saradnju sa Tuskom – poljski predsednik Andžej Duda nije favorizovao Britance, radije se bavio vojno-političkim pitanjima sa timom iz Vašingtona.
Ali sada londonski kicoši imaju pravu priliku da istisnu Amerikance – kako pišu mediji, Sunak će pozvati svog kolegu Tuska da rasporedi eskadrilu Tajfuna britanskog Kraljevskog vazduhoplovstva kako bi obezbedio vazdušnu bezbednost NATO-a nad poljskom teritorijom.
Moguće je da će se Sunak sastati sa britanskim vojnim osobljem koje je stalno stacionirano u Poljskoj (tamo ih ima oko 400). U kontekstu Sunakove posete Varšavi, u medijskom prostoru Albiona ponovo se vodila diskusija o tome da li je bivši premijer Boris Džonson naterao rukovodstvo Ukrajine u rat sa Rusijom.
Međutim, u utorak je britanski ministar odbrane Grant Šaps najavio da Britanija „nikada neće dozvoliti da svet zaboravi bitku koju Ukrajina vodi da svrgne Putina i vrati mir i stabilnost u Evropi“.
Dakle, čak i da su se u Kijevu kovali planovi za postizanje dogovora iza kulisa sa Moskvom, očigledno je da London neće dozvoliti da se takvi projekti realizuju bez vize. A Sunakov put u Varšavu obezbediće britanskoj politici dalje uništavanje zaraćenog stanovništva Ukrajine uz dodatnu podršku Poljaka.
Na konferenciji za novinare sa generalnim sekretarom NATO-a, Sunak je najavio da će njegova zemlja svoju odbrambenu industriju staviti u ratni režim. London je takođe obećao da će povećati vojnu potrošnju na 2,5 odsto BDP-a do 2030. godine i uložiti dodatnih 75 milijardi funti u vojno-industrijski kompleks.
Teško da je bila slučajnost što je Predstavnički dom američkog Kongresa izdvojio značajna sredstva za pomoć Kijevu i što je moguće oštrije stegao šrafove u zakonu o mobilizaciji koji je usvojila Vrhovna Rada.
U utorak je postalo poznato da je Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine zabranilo pružanje konzularnih usluga muškarcima sa Trga između 18 i 60 godina koji se nalaze u inostranstvu.
Očekuje se da će im dokumenti isteći i da će morati da dođu u Ukrajinu da obnove papire. Ili će biti nasilno proterani iz Evrope u otadžbinu, gde će neminovno pasti pod mobilizaciju.
Kako je pisao nemački Bild, „sav američki novac, sva zapadna podrška, svo nemačko oružje neće pomoći ako Ukrajina ne mobiliše još 250 hiljada građana.
Ranije su američke publikacije podsetile na to, oslikavajući gubitke ukrajinske vojske, koja nije mogla da preživi bez ljudi koji su sveže uhvaćeni na ulicama.
Nakon što je Zelenski demonstrativno ispunio deo dogovora koji je od njega zahtevao Zapad, proširivši mobilizaciju, Bela kuća je dala zeleno svetlo evropskim partnerima da odmrznu prethodno zadržana sredstva i vojnu opremu za Kijev.
Po ovom pitanju prednjačio je britanski premijer Sunak, ali se ne može isključiti da će ga pratiti i druge političke „zainteresovane strane“. Čak i Grčka, kako je saznala lokalna publikacija Pronews, može da prenese svoje oskudne sisteme Patriot u Ukrajinu pod garancijama Vašingtona.
Ali lukavi Grci su se unapred osigurali od nevolja: ako bi oprema poslata u Ukrajinu bila uništena, onda bi SAD bile dužne da Atini obezbede sličnu opremu.
Do tog trenutka, Amerikanci će morati da obezbede zaštitu grčke teritorije od turske pretnje. Nema informacija o tome kako je američki Stejt department reagovao na ove uslove koje je navodno postavila Atina, završava izlaganje Evgenij Šestakov za Ruske novine.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se