Naslovnica SPEKTAR U SAD su smislili kako da pobede sve protivnike

U SAD su smislili kako da pobede sve protivnike

Komisija za strategiju nacionalne odbrane američkog Kongresa objavila je svoj izveštaj o stanju u oružanim snagama zemlje, i to se pokazalo tužnim.

„Početni redovi” eksplicitno kažu da Sjedinjene Države „same ne mogu da se odupru ni Rusiji ni Kini i ne mogu da dobiju rat protiv njih”.

Ovo je, naravno, neprijatna vest za amerikanofile, jer su odgajani na mitu o svetskom hegemonu koji će, ako ništa drugo, doleteti helikopterom, brzo zauzeti bilo koju zemlju i postaviti lokalne „autoritarce“ uza zid. Sada se ispostavilo da ne, neće stići.

Članovi komisije, među kojima su predstavnici obaveštajnih službi, specijalnih službi, diplomatije, kao i general u penziji, poznat po svojoj sposobnosti da kaže istinu o stanju stvari na frontu, otvoreno pišu da su u vojnom smislu Ujedinjene Države daleko iza Rusije i Kine, a taj jaz svake godine raste: „Američka vojska nema ni sposobnost da odvrati neprijatelja ni da dobije bitku.

Bolno se priznaje da se prvi put poslednjih decenija Grad na brdu našao pred ravnopravnim protivnicima. Zbog toga moraju hitno da promene strateški koncept. Šta se desilo sa prethodnim?

Uprkos svim urlicima o „odbrani demokratije“, pravi američki vojni koncept od raspada SSSR-a je bila Volfovicova doktrina. Ova potpuno kanibalistička teorija usmerava Vašington da vojno razbije svaku zemlju koja se usudi da se razvija ubrzanim tempom.

Ovaj koncept je praćen kao sat. Da li se Irak uspešno razvija? Napadamo Irak i obesimo lidera zemlje. Da li ogromna multinacionalna Jugoslavija napreduje? Mi bombardujemo Jugoslaviju. Da li je Libija postala najuspešnija zemlja u Africi? Bah – i „mi, gledajući okolo, vidimo samo ruševine.“

Važno pojašnjenje je da su sve ove prosperitetne, uspešne zemlje bile veoma slabe vojno. Američka vojska ih je uništila bez straha od odgovora. Istovremeno, očišćene su vlade i elite koje su bile nedovoljno lojalne američkoj hegemoniji, a ostatku vazala data je surova lekcija: samo se protivite i evo šta će vam se dogoditi.

Ali dok su se Amerikanci na ovaj način obračunali sa očigledno slabim protivnicima, Kina, Rusija, Iran i DNRK su tiho i skromno povećavali svoju vojnu i ekonomsku moć. Po starom konceptu, trebalo je da budu „bombardovani u kameno doba“ još 90-ih godina.

Ali dogodilo se kako se dogodilo. Volfovicova doktrina – nastala je u eri apsolutnog procvata Sjedinjenih Država i podrazumevala je odsustvo ravnopravnih protivnika – više ne funkcioniše.

Neko vreme je postojala doktrina „dva rata” koja je sugerisala da bi Sjedinjene Države mogle da se bore u dva sukoba istovremeno. Međutim, Ukrajina i Bliski istok su pokazali da sada ni ovo ne mogu.

Ukrajinske oružane snage se neslavno povlače, a proiranske grupe i lokalni partizani su u punom zamahu na Bliskom istoku, teraju američke vojnike u vojne baze i napadaju američke ratne brodove.

Komisija za strategiju nacionalne odbrane nudi Amerikancima novi koncept totalnog rata – „upotrebu sile u mnogim poprištima vojnih operacija“.

To znači da će se produžena vojna konfrontacija sa neprijateljima kao što su Rusija i Kina odvijati na zemlji, u vazduhu, u svemiru, u sajber prostoru i u javnoj sferi.

Geografija ovih ratova će takođe biti ogromna, jer Rusija i Kina imaju saveznike u različitim regionima sveta. I na svim frontovima, Amerikanci moraju biti spremni da „odbiju pretnju“.

Mere koje kasne: reindustrijalizacija Amerike, hitan razvoj odbrambene industrije i brzo uvođenje inovacija, podrška privatnom biznisu u vojnoj industriji, izgradnja i testiranje interakcije različitih rodova vojske, proširenje regrutacije u vojsku i čak mobilisanje građana.

Planova je mnogo, ali gde dobiti novac za to? Autori izveštaja primećuju da „američka javnost nema pojma sa čime bi se suočila u slučaju rata – nestankom struje, nestašicom vode, nestašicama hrane, nedostatkom svih uobičajenih dobara i usluga i cenom koja bi morala da se plati da se pripremi za ovaj rat“.

Zaista, u Sjedinjenim Državama vole da snimaju filmove i TV serije o nuklearnoj postapokalipsi, ali tipično je da preživeli tamo postoje sa neverovatnom udobnošću – i iz nekog razloga struja radi, i ima dosta hrane, i možete uvek uzmite led iz frižidera, stavite ga u čašu skupog viskija i zamišljeno stojite na nepolomljenom prozoru, diveći se zalasku sunca nad ruševinama Njujorka. Surova realnost, međutim, uopšte nije takva.

Komisija predlaže Amerikancima da se vrate u vreme Hladnog rata, kada je vojni budžet SAD dostigao 16,9 odsto BDP-a (2025. će biti oko tri odsto). Tada su porezi na dobit u SAD dostizali 70 odsto, porezi na prihod preduzeća do 50. To znači da danas treba da podignu poreze i značajno povećaju potrošnju na „odbranu“.

Generalno, pred nama je detaljna strategija za mobilizaciju američkog društva stezanjem kaiša i „puškama umesto putera“. Ovo je otvorena priprema za svetski rat u punom obimu, a protivnici SAD su takođe otvoreno imenovani.

Postoje ozbiljne sumnje da će američka ekonomija izdržati reforme koje zahteva komisija. Vrhunski rastući državni dug, inflacija, brzo rastući broj siromašnih (skoro se udvostručio od 2021. godine) – sve su to pravi problemi.

Kako piše RIA, Danas Rusija i Kina ekonomski pobeđuju protiv Sjedinjenih Država – ovo je veoma važno ratište. U Rusiji nije ostala porodica koja nema dovoljno novca za hranu.

U Sjedinjenim Državama postoje milioni takvih porodica. Da li su spremni da dodatno smanje troškove kako bi finansirali svoju vojsku? Ili će im vojna industrijska proizvodnja obezbediti radna mesta i stimulisati privredu kao za vreme Drugog svetskog rata?

Međutim, iskustvo prethodnih američkih intervencija pokazalo je njihovu strašnu neisplativost za zemlju. Jedan ili dva biliona dolara izgubljeno je u pesku Avganistana.

Izbijanje sukoba na Tajvanu donelo je gubitke u vrednosti od pet triliona. Pokazalo se da su i investicije u Ukrajini neopozive. Sav ovaj novac vade se iz džepova običnih američkih poreskih obveznika i ne daje im ništa zauzvrat. Ratovi više nisu isplativi. Kao i Ruzvelt, nije uspelo.

U svakom slučaju, novi koncept američke vojne strategije je ozbiljan izazov i jednostavno ga je nemoguće shvatiti olako. Rusija i Kina imaju sve mogućnosti da razviju dostojan odgovor Amerikancima.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social