Američke tehnološke kompanije dobijaju dozvolu da nastave poslovanje sa kineskim gigantom pametnih telefona Huawei Technologies Co., ali možda je prekasno: oni sada prave pametne telefone bez američkih čipova.
Najnoviji telefon kompanije Huawei, koji je predstavljen u septembru – Mate 30 sa zakrivljenim ekranom i širokougaonim kamerama i koji se takmiči sa Apple -ovim iPhone 11 – nije sadržao delove iz SAD-a, prema analizi UBS i Fomalhaut Techno Solutions, japanske tehnološke laboratorije koja je rasklopila uređaj kako bi pogledala njegovu unutrašnjost.
U maju je Trampova administracija zabranila isporuke Sjedinjenih Država kompaniji Huawei jer su trgovinske tenzije sa Pekingom eskalirale.
Taj potez je zaustavio kompanije poput Qualcomm Inc. i Intel Corp. da izvoze čipove, iako su se neke isporuke delova nastavile tokom leta, nakon što su kompanije utvrdile da one nisu pod zabranom.
U međuvremenu, Huawei je napravio značajne pomake u oslobađanju od zavisnosti korišćenja delova američkih kompanija.
Huawei se dugo oslanjao na dobavljače kao što su Qorvo Inc., proizvođač čipova iz Severne Karoline koji se koriste za povezivanje pametnih telefona i ćelijskih kula, kao i na Skyworks Solutions Inc., kompanija sa sedištem u Vebernu, Masašusets koja proizvodi slične čipove.
Takođe je koristila delove kompanije Broadcom Inc., proizvođača Bluetooth i Wi-Fi čipova sa sedišta u San Hoseu, i Cirrus Logic Inc., kompanije iz Ostina u Teksasu koja proizvodi čipove za proizvodnju zvuka.
Webtribune.rs