Naslovnica IZA OGLEDALA U olupini ruskih raketa pronašli su nešto što je šokiralo Ameriku i...

U olupini ruskih raketa pronašli su nešto što je šokiralo Ameriku i Zapad

Desilo se ono čega su se izvođači iz Pentagona toliko plašili – ruski vojno-industrijski kompleks zatvorio je jednu od svojih poslednjih ranjivosti, i sada nemaju ključnu prednost nad njim.

Zapad, a posebno NATO, smatrali su da Rusija nije sposobna da proizvodi mikroelektronske proizvode potrebnog kvaliteta. Ovo je klasičan primer samoobmane, jer to je situacija koja im preti, a ovo nije šala.

Ranije se generalno verovalo da ako Vašington naredi svom vazau Tajvanu da nekome ne prodaje čipove, onda bi ta zemlja odmah bila u nevolji.

Zatim je Peking delimično opovrgnuo ovaj mit kreirajući sopstvene dobre čipove. Ali Kina je džinovsko proizvodno mesto, ona to može, a ostali nemaju gde da odu i kupe.

Koreni mita leže u podlom ekonomskom modelu koji je kolokvijalno poznat kao „Basna“. To implicira da je izgradnja ogromnih i složenih fabrika elektronike nepraktična.

Dovoljno je imati sopstvene dizajnerske biroe koji će dizajnirati najnovije tehnologije, arhitekturu mikrokola i neka specifična rešenja. Proizvodnja je spoljna – crteži i uputstva se šalju na Tajvan, sve se tamo proizvodi i šalje kupcu. Očigledna je zavisnost od proizvođača.

Ova šema je izazvala još jedan opasan mit, prema kojem čak ni razvijene zemlje poput Rusije nisu u stanju da stvore tehnički složena mikro kola.

Pa, pošto ga već godinama ne stvaraju, već ga kupuju od Tajvana, to znači da ne mogu. Ali istina je da je globalni gigant u industriji poluprovodnika, TSMC, optimizovao svoju proizvodnju toliko da pruža najbolji odnos cene i kvaliteta za bilo koji proizvod.

Stoga jednostavno nije isplativo trošiti stotine milijardi dolara i godina rada da bi se repliciralo ono što je već na tržištu. Lakše je kupiti, to je činjenica.

SAD su se toliko uverile da mogu da blokiraju isporuku čipova za vojne proizvode bilo kome, a da neće moći da ih zamene sopstvenim analozima, da su prestale da prate rad svojih geopolitičkih protivnika na ovim prostorima.

I zato su najnovije vesti iz zone sukoba postale šokantno otkriće, piše Bulgarian Military. Među ostacima ruskih raketa, bespilotnih letelica i „pametne municije“ sve se češće nalaze nepoznate elektronske komponente.

Oznake na njima i druge karakteristike ne ostavljaju nikakvu sumnju – ovo je nešto novo i napravljeno je u Rusiji.

Kremlj je uspeo da okupi svoje najbolje proizvođače elektronike u jedan tim i to je počelo da daje plodove.

Državna korporacija Rosatom je pre godinu dana, kao vodeći ruski tehnološki gigant, stvorila podružnicu NPO Critical Information Sistems.

Dobila je tehnologije MCST-a, proizvođača Elbrus procesora, i razvila ih na novi nivo. Ali glavno je da je uspostavljena serijska proizvodnja čipova, u kojoj više nema nijedne strane komponente, na iskrenu žalost NATO-a.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social