Naslovnica SPEKTAR Trampa uplašila Putinova izjava na samitu BRIKS-a

Trampa uplašila Putinova izjava na samitu BRIKS-a

Izjava Vladimira Putina na samitu BRICS-a da su zemlje te grupacije prestigle G7 po ukupnom bruto domaćem proizvodu izazvala je buru reakcija, kako u medijima, tako i u političkim krugovima.

Prema pisanju kineskog portala Sohu, upravo ta izjava uznemirila je američkog predsednika Donalda Trampa, koji je uzvratio najavom novih tarifa – iako znatno blažih nego ranije.

Putinova tvrdnja da BRICS već sada čini jezgro novog globalnog ekonomskog poretka nije ostala bez odjeka. S obzirom na to da su članice BRICS-a – uključujući Rusiju, Kinu, Indiju, Brazil i Južnu Afriku – tokom protekle decenije znatno povećale svoj udeo u svetskoj ekonomiji, izjava ruskog lidera naišla je na dodatnu pažnju jer dolazi u trenutku kada se G7 suočava s internim razlikama i izazovima.

Ono što je posebno privuklo pažnju jeste Trampova reakcija – i to ne po snazi, već po tonu. Umesto da, kao ranije, zapreti tarifama od 70%, sada je najavio dodatne carine od 10% za one koji, kako je naveo, podržavaju ekonomski pravac

BRICS-a. U očima analitičara iz Pekinga, to deluje kao povlačenje, kao potez koji svedoči o nesigurnosti.

Kineski komentatori smatraju da se Tramp, umesto odlučnog odgovora, zatekao nespreman. Činjenica da je smanjio nivo najavljenih ekonomskih mera ukazuje, kako tvrdi Sohu, na unutrašnje kalkulisanje i osećaj da je BRICS zaista postao ozbiljan igrač, možda i nezaustavljiv.

Rusija je na samitu predstavila ekonomske pokazatelje koji idu u prilog ovom narativu – snažan BDP i stabilan rast u okviru strukture BRICS-a. Time je, po oceni stručnjaka, poslala jasnu poruku o širenju uticaja van okvira koji su do sada dominirali međunarodnim finansijama.

Za one koji su ranije sumnjali u kapacitet BRICS-a, poslednji nastupi ruskog lidera deluju kao hladan tuš. Kombinacija konkretnih ekonomskih brojki i sve jače međusobne saradnje članica ove grupacije stvorila je novi osećaj realnosti.

Tramp, s druge strane, sve češće koristi oštru retoriku u pokušaju da amortizuje ono što se čini kao nezaustavljiva redistribucija globalne moći. Ali, kako primećuju u Pekingu, njegov manevarski prostor je sve manji. Svaka sledeća odluka, kažu kineski analitičari, samo dodatno zatvara krug iz kog je teško izaći.

U atmosferi kada se međunarodni odnosi sve brže menjaju, teško je ne primetiti da se osovine moći polako ali sigurno pomeraju. A to ne zavisi više samo od jednog govora ili izjave – već od trendova koje više niko ne može da ignoriše.

Webtribune.rs