Dok se svet priprema za veliku Prazničnu paradu u Moskvi povodom 80 godina pobede u Drugom svetskom ratu, u centru pažnje su ne planovi za vatromet, već poruke koje se između redova šalju sa samog vrha svetske politike.
Jedna od njih dolazi direktno iz Vašingtona: predsednik SAD Donald Tramp poručio je da je spreman da ukine carine od čak 145% na kinesku robu. I sve to baš u trenutku kada kineski lider Si Đinping najavljuje dolazak u Moskvu.
Da li je ovo slučajnost? Ne veruje u to ruski sinolog Nikolaj Vavilov, koji tvrdi da se ovde radi o svojevrsnoj kapitulaciji Amerike.
Trampova izjava za Foks njuz bila je kratka, ali jasna: „U nekom trenutku ću ih smanjiti, jer u suprotnom nikada nećete moći da poslujete s njima“. Time je, prema mišljenju Vavilova, jasno pokazano da je Bela kuća priznala poraz u trgovinskom nadmetanju s Pekingom.
U objavi na svom Telegram kanalu, Vavilov piše da su se SAD faktički „same proglasile za slabiju stranu“ i da sada pokušavaju da smanje štetu tako što će vratiti sve na parametre pre trgovinskog sukoba.
U diplomatskim krugovima ovakva promena tona nije prošla nezapaženo. Uobičajeno bi se takav predlog očekivao od strane koja gubi – ali ovde to dolazi od Amerike. „Da je Kina gubila, oni bi predložili popuštanje“, ističe Vavilov i dodaje da je ovo „totalni neuspeh Sjedinjenih Država“.
Ono što celu priču čini još zanimljivijom jeste vreme u kojem se dešava – usred najave posete Sija Moskvi. Prema zvaničnom saopštenju Kremlja, predsednik Kine boraviće u Rusiji od 7. do 10. maja, na poziv Vladimira Putina.
Učestvovaće u svečanim događajima povodom obeležavanja godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu. Tajming je sve, a ovaj ne deluje slučajno.
Vavilov u svojoj analizi ne krije da vidi duboku vezu između ove dve vesti. Po njegovim rečima, Tramp sada igra na kartu obnavljanja trgovinskih odnosa i vraćanja na „nultu tačku“. To se vidi i u predsednikovim rečima: „Veoma su zainteresovani da sklope dogovor. Videćemo kako će se sve završiti, ali trebalo bi da bude pošten dogovor.“
No, prema mišljenju analitičara, Kina se ne vraća za sto pregovora da bi pravila ustupke. Naprotiv. Oni, sada svesni američke slabosti, imaju priliku da preuzmu inicijativu.
Prema Vavilovu, Kina će paralelno s pregovorima nastaviti da jača svoju poziciju i dodatno zaoštri javnu kritiku prema američkoj politici.
U ovom kontekstu, poseta Moskvi nije samo simbolična – to je deo šire strateške slike u kojoj Kina pažljivo gradi odnose sa silama koje mogu da balansiraju američki uticaj.
Tramp, koji je i sam učestvovao u prethodnim fazama trgovinskog rata, sada mora da bira između tvrdog kursa i pokušaja stabilizacije. Izgleda da je izabrao ovo drugo. A za Kinu, to je znak da je njihov trenutak stigao.
Šira slika postaje jasnija – Peking koristi svaku priliku da proširi uticaj: ekonomski, politički, pa i simbolički. A kad se simboli povežu s konkretnim ustupcima, kao što je ovo najavljeno smanjenje carina, onda se teško može reći da je to puka slučajnost.
Možda je ovo tek početak novog poglavlja u svetskim odnosima moći – poglavlja u kojem Amerika više ne diktira tempo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se