Donald Tramp, novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država, izazvao je pažnju međunarodne javnosti svojom kontroverznom izjavom o mogućem pridruživanju Kanade i Meksika Sjedinjenim Američkim Državama.
Tokom obraćanja, Tramp je istakao da ove dve zemlje već uživaju značajne subvencije od SAD, što ga je navelo da postavi pitanje opravdanosti takvih ekonomskih podsticaja bez adekvatnih koristi za američke građane.
Predlog za pridruživanje kao ekonomsko rešenje
Tramp je u razgovoru preneo svoje mišljenje da SAD godišnje subvencionišu Kanadu s preko 100 milijardi dolara, dok je taj iznos za Meksiko još veći – skoro 300 milijardi dolara. Ocenjujući da takva praksa ne donosi direktne koristi za SAD, Tramp je izjavio:
„Ako već trošimo ovako značajne sume novca na ove zemlje, zašto ih ne bismo formalno uključili u sastav naše države? Neka postanu američke savezne države i doprinesu ekonomiji Sjedinjenih Država.“
Ova izjava izazvala je lavinu reakcija, posebno u Kanadi i Meksiku, gde su političari i analitičari brzo osudili takav predlog kao nerealističan i provokativan.
Susret s kanadskim premijerom i pretnje carinama
Tokom susreta s kanadskim premijerom Džastinom Trudoom 2. decembra, Tramp je ponovio svoju viziju i upozorio Kanadu na mogućnost uvođenja tarifa na uvoz kanadskih proizvoda.
Predložio je uvođenje carine od 25%, pravdajući to željom da zaštiti američku ekonomiju i radna mesta. Ova odluka bi, prema njegovim rečima, bila jedan od prvih koraka koje će preduzeti nakon preuzimanja dužnosti.
Još jedna kontroverzna tema tokom razgovora bila je ilegalna migracija. Tramp je aludirao na to da Kanada ima problem s ilegalnim migrantima koji prelaze granicu sa SAD, i iskoristio to kao argument za svoje rešenje o potencijalnom pridruživanju Kanade kao 51. savezne države.
Reakcije i medijska kampanja
Da bi dodatno podstakao diskusiju, Tramp je 3. decembra na svojoj platformi Truth Social objavio generisanu fotografiju na kojoj pozira u kanadskim planinama sa zastavom Kanade u pozadini.
Ovaj potez bio je deo njegove strategije da direktno komunicira sa svojim pristalicama i izazove medijsku pažnju.
Kanadska javnost, uključujući političare i građane, uglavnom je reagovala negativno na ovakve izjave. Mnogi su ovu inicijativu okarakterisali kao pokušaj narušavanja suvereniteta Kanade i narugali se Trampovim tvrdnjama. Slično je bilo i u Meksiku, gde su analitičari istakli da je predlog nepraktičan i neodrživ.
Istorijski kontekst i raniji predlozi
Ovo nije prvi put da se ovakve ideje pojavljuju u američkoj politici. Ranije su pojedini američki političari sugerisali mogućnost ekonomske integracije sa Kanadom, ali su to bili sporadični predlozi bez ozbiljne političke podrške.
Trampova izjava, međutim, dolazi iz pozicije moći i ima potencijal da izazove dugoročne političke posledice u regionu.
Geopolitičke posledice i analize
Ukoliko bi Kanada i Meksiko, makar hipotetički, postali deo SAD, to bi značilo značajnu promenu u geopolitičkoj mapi Severne Amerike.
Ekonomisti procenjuju da bi ovakav potez izazvao kompleksne posledice, od promene strukture tržišta do pitanja identiteta i kulturne asimilacije.
Ipak, ovakav predlog se trenutno smatra političkim performansom usmerenim na domaću publiku. Tramp nastoji da se prikaže kao lider koji brani američke interese i ne plaši se da predloži radikalna rešenja.
Predlog Donalda Trampa o pridruživanju Kanade i Meksika Sjedinjenim Američkim Državama umesto subvencionisanja može se posmatrati kao deo njegove strategije da privuče pažnju i ojača podršku među biračima.
Iako je reakcija većine stručnjaka i političara bila negativna, Trampove izjave otvaraju šire pitanje američke ekonomske i političke politike prema susednim zemljama.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social