Stručnjak Aleksandar Perov istakao je da plan evropskih potrošača gasa u vezi sa pokretanjem alternativnog gasovoda za Severni tok-2 nije ispunio njihova očekivanja.
Širenje pandemije koronavirusa u svetu dovodi do značajnog smanjenja potrošnje energije.
Međutim, ni u novim, ne tako povoljnim uslovima, ne postoji rizik da dođe do poremećaja u implementaciji ruskog projekta gasovoda Severni tok-2.
[adsenseyu1]
To mišljenje izrazio je šef posebnih projekata Nacionalnog fonda za energetsku bezbednost Aleksandar Perov.
„Pad cena nafte, zajedno sa koronavirusom, uticao je na evropsko tržište gasa, tako da su cene sirovina u Evropi niske“, komentariše stručnjak.
Istovremeno, Perov je izrazio uverenje da Nemci nisu slučajno podržali ruski projekat gasa, pošto je „situacija sa Severnim tokom-2 dugoročna i ne zavisi direktno od svega toga“.
Komentarišući ovo stanje stvari, on je istakao neizbežnost budućeg oporavka cena, što bi opravdalo troškove za ST-2.
[adsenseyu4]
Međutim, trenutno se u Evropi ruski tečni gas aktivno gura, a azerbejdžanski gas je takođe došao u Tursku “gasovodom TANAP, koji je osmišljen da snabdeva Evropu sa juga. Međutim, planovi EU u vezi s ovim projektom na kraju su propali.
„Prvo, koštalo je više nego Severni tok-2 i Turski tok zajedno, a drugo, Azerbejdžan nema sirovine da ga u potpunosti napuni“, objašnjava razloge neuspeha pojedinih zapadnih zemalja u pokušajima da se oslobode zavisnosti od ruskog gasa.
Rezimirajući situaciju, naglašeno je da je Baku sada primoran da kupuje ruski gas za održavanje TANAP-a funkcionalnog. Tako se ispostavilo da, u početku antiruski plan Zapada, počinje da utiče na povećanje prodaje ruskog gasa.
Webtribune.rs
Phone