Naslovnica U FOKUSU Starmer: Planovi za međunarodnu vojnu podršku Ukrajini spremni za aktivaciju

Starmer: Planovi za međunarodnu vojnu podršku Ukrajini spremni za aktivaciju

Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da su vojni planovi međunarodne „Koalicije voljnih“ spremni da postanu operativni i da uključuju podršku kako sa kopna, tako i sa mora, uključujući mogućnost slanja trupa u Ukrajinu.

„Vojni planovi Koalicije uključuju podršku sa kopna i mora, uključujući slanje trupa. Planovi su razvijeni koliko je potrebno i sada mogu biti aktivirani“, rekao je Starmer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom u Londonu.

Na pitanje o mogućnosti slanja međunarodnih mirovnih snaga u Ukrajinu, britanski premijer je potvrdio da je ta opcija realna.

Starmer je naglasio da je, prema njegovom mišljenju, prioritet dovesti ruskog predsednika Vladimira Putina za pregovarački sto i obezbediti „bezuslovni prekid vatre“, prenosi BBC. Takođe je ukazao da bi sankcije mogle igrati ulogu u tom procesu i istakao da je cilj Koalicije da obezbedi trajni mir i spreči potencijalno kršenje primirja.

„Bila bi greška čekati prekid vatre da bismo počeli da planiramo. Komandna struktura je već na mestu“, rekao je Starmer. On je dodao da je nastavak podrške Ukrajini i dalje ključan: „Naša bezbednost počinje u Ukrajini“, ocenio je premijer Velike Britanije.

Starmer je poručio da London i Berlin nastavljaju da sarađuju sa SAD i drugim partnerima kako bi Kijevu što pre obezbedili sveobuhvatan paket pomoći. Prema njegovim rečima, trilateralna koordinacija ima za cilj brzo delovanje i sinhronizaciju u isporuci neophodne vojne opreme.

Govoreći o bilateralnim odnosima, britanski premijer je ukazao na značaj novog sporazuma potpisanog sa Nemačkom, ocenjujući da je reč o „zaista bez presedana“ dogovoru, koji se odnosi na saradnju u oblasti odbrane, industrije, nauke i migracija.

Nemački kancelar Fridrih Merc poručio je da postoji visok stepen saglasnosti između Berlina, Londona i Pariza kada je reč o pitanjima bezbednosti i migracija. Ipak, dodao je da je izlazak Velike Britanije iz Evropske unije bio prepreka dubljoj saradnji i izrazio žaljenje zbog te odluke.

„Evropa mora zajedno da odgovori na velike izazove savremenog doba“, rekao je Merc, ukazujući na promene koje se dešavaju u okviru transatlantskih odnosa, kao i na pitanje evropske bezbednosti. On je istakao važnost zajedničkog odgovora na, kako je naveo, „promene u bezbednosnoj arhitekturi koje potresaju kontinent“.

Starmer i Merc potpisali su ranije istog dana takozvani Kensingtonski sporazum, koji britanska vlada opisuje kao najznačajniji dokument o saradnji Velike Britanije i Nemačke još od Drugog svetskog rata.

Sporazum predviđa tešnju saradnju u oblasti migracija, bezbednosti i trgovine, ali i međusobnu pomoć u slučaju oružanog napada. Dokument takođe sadrži planove o razvoju i isporuci novog sistema raketa dugog dometa u narednoj deceniji, kao i o pojednostavljenju izvoznih dozvola za zajedničke projekte u sektoru naoružanja.

U saopštenju britanske vlade navodi se da Kensingtonski sporazum označava novu fazu u odnosima Londona i Berlina, sa ciljem jačanja saradnje u ključnim geopolitičkim i bezbednosnim oblastima.

Webtribune.rs