Naslovnica SPEKTAR Šta je sakriveno iza Stoltenbergove izjave o ulasku Ukrajine u NATO- 5...

Šta je sakriveno iza Stoltenbergove izjave o ulasku Ukrajine u NATO- 5 opasnih činjenica

Nedavno je Kijev posetio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, koji je posle posete saopštio krajnje čudnu vest- sve članice alijanse su saglasne da prihvate Ukrajinu u vojni blok.

Prema rečima britanskog novinara, Martin Džeja, u članku za „Stratešku kulturu“, ova izjava je bila veoma nepromišljena, bar zbog kategoričnog stava Mađarske, koja bi odmah stavila veto.

Međutim, generalni sekretar je ipak izgovorio ove reči, a za to ima pet razloga, siguran je Džej.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Prvi je, da iz Ukrajine već duže vreme nema dobrih vesti vezanih za vojno napredovanje. Naprotiv, ukrajinska vojska je prinuđena da se povuče u Bahmutu, ustupajući grad ruskim snagama, na šta su čak i zapadni mediji počeli da obraćaju pažnju. Reči o članstvu Ukrajine u NATO bile bi „bačena kost“ zapadnim novinarima, da im odvrate pažnju od onoga što se dešava u Bahmutu,

Drugi razlog je globalniji. To je povezano sa činjenicom da su zemlje NATO-a uložile ogromne količine novca u Oružane snage Ukrajine, a ruska vojska i dalje drži svoje linije, i ne pomišlja na povlačenje.

[adsenseyu1]

„Moguće je, da su članice NATO-a i njegov generalni sekretar u stanju panike, kada se shvatilo, da više od 100 milijardi dolara dodeljenih Ukrajincima prošle godine, nije dalo nikakvog rezultata, u smislu stvarnog napretka na terenu“, navodi se u članku.

Ova panika je povezana i sa činjenicom, da se očekivana ofanziva Oružanih snaga Ukrajine gradi za Alijansu po principu „sve ili ništa“. Kako objašnjava autor, u slučaju poraza, Zapad će biti sateran u ćošak- ukrajinsku vojsku neće biti moguće pripremiti drugi put, pošto će neuspeh izazvati oštre kritike javnosti.

Stoga je NATO odlučio da razvije „plan B“, koji podrazumeva slanje vojnika iz istočne Evrope u Ukrajinu, kako bi pritekli u pomoć, i garantovali uspeh protivofanzive Oružanih snaga Ukrajine.

[adsenseyu4]

„Ova priča o članstvu u NATO-u je smicalica, da se Zapad pripremi za takav scenario kao da je NATO odmah učlanio Ukrajinu, a u skladu sa članom 5 Povelje NATO-a, slanje trupa bi bio prirodan proces”, navodi se u publikaciji.

Treći razlog je produžetak drugog- rukovodstvo zapadnih zemalja razmišlja o tome da započne masovnu isporuku boraca u Ukrajinu, koji bi tamo odlazili nezvanično kao dobrovoljci. Dodatnu podršku ovoj kampanji dale bi reči o članstvu Ukrajine u NATO. Četvrti razlog je strah od početka mirovnih pregovora.

„Jedan od scenarija iz noćne more za Zapad, posebno za SAD, jeste da Zelenski neće moći da ispuni svoj deo sporazuma, i da će želeti da okonča sukob. NATO i SAD bi to očigledno hteli da isključe, ali kako se to može učiniti a da se ne izazove previše posledica, pa najavite članstvo u NATO-u kao ohrabrenje kada se kriza završi. Takođe izgleda kao uredan, brz i pametan način da se isključi bilo kakav mirovni pregovor“, piše Martin Džej.

Peti razlog, je takođe zasnovan na strahu od pokretanja mirovnih pregovora, ali ovoga puta uz učešće Kine. Malo ljudi će se sada setiti, ali još u februaru, Vladimir Zelenski je pozvao kineske diplomate da dođu u Kijev, nakon što je Peking predstavio svoj mirovni plan od 12 tačaka. Sada NR Kina ulaže još veće napore, što je na Zapadu alarmantno.

„Ovo samo po sebi, može da objasni izvesnu paničnu reakciju Sjedinjenih Država, koju je osetio i šef NATO-a“, navodi se u članku.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte