Naslovnica SPEKTAR Šta je cilj najvećih NATO vežbi za četvrt veka

Šta je cilj najvećih NATO vežbi za četvrt veka

Vojna vežba “Aurora 23” koja je počela na teritoriji Švedske usmerena je pre svega protiv Rusije.

Ovim akcijama članice NATO pokušavaju da zastraše Moskvu, demonstriraju svoju moć i stave do znanja da će Stokholm biti primljen u Alijansu, kažu za Sputnjik ruski eksperti, uz ocenu da su ovakve akcije Alijanse besmislene jer je Rusija nuklearna sila.

Svaki evenutallni sukob Alijanse i Rusije, upozoravaju ruski eksperti, izazvao bi nuklearni rat u kom NATO ne bi mogao da pobedi državu sa nuklearnim potencijalom.

Kako je preneo radio Sverige, u Švedskoj je u utorak počela najveća vojna vežba od 1989. godine, pod nazivom „Aurora 23“, a u njoj će učestvovati 26.000 vojnika iz Švedske i još 14 zemalja.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Švedsko ministarstvo odbrane saopštilo je da će učestvovati i snage SAD, Francuske, Nemačke, Austrije, Danske, Ukrajine, Litvanije, Letonije, Estonije, Norveške, Poljske i Finske.

Ova vojna vežba se održava na najvećem švedskom ostrvu Goland, a uključivaće akcije na kopnu, moru i u vazduhu. Vojnici će letove na borbenim avionima i helikopterima obavljati sa više različitih baza i civilnih aerodroma. Prema navodima vojnog resora, ovi manevri su osmišljeni s ciljem povećanja odbrambenog potencijala zemlje.

[adsenseyu1]

Vojna vežba „Aurora 23“ usmerena protiv Rusije

Ruski vojni ekspert Viktor Baranec smatra da je „Aurora 23“ organizovana iz nekoliko razloga.

„Ova vojna vežba je organizovana da bi što pre primili Švedsku u NATO. Pored toga, organizovana je i da bi Alijansa tokom vežbe mogla da osvoji teritoriju ove zemlje. Međutim, ova vežba ima veze i sa tim što su Šveđane već godinama učili da će ih Rusija navodno napasti. I oni su dobili paranoju zbog pritiska NATO ideologije. Zato je „Aurora 23“ usmerena protiv Rusije. I generalno, tokom svih NATO vežbi u Evropi, naša zemlja se prikazuje kao glavni protivnik“, konstatuje Baranec za Sputnjik..

Kako kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov, cilj ove vežbe je između ostalog da se stavi do znanja da će Švedska biti primljena u NATO, a to je i pokušaj ubeđivanja Stokholma da je Rusija navodno agresivna država.

„Propaganda je uticala da švedski parlament glasa za ulazak Švedske u NATO. Švedsku su ubedili da je od Rusije može zaštiti jedino njen ulazak u Alijansu. I sada, jedini kamen spoticanja koji sprečava ovu državu da u potpunosti uđe u NATO je odobrenje od Turske“, objašnjava naš sagovornik.

[adsenseyu4]

Prema rečima Leonkova, na teritoriji ove zemlje, uveliko se odvija vežba velikih razmera uz učešće skoro svih zemalja-članica Alijanse.

„U vežbama učestvuje i Ukrajina u vidu posmatrača. A nije isljučeno ni da ukrajinski predstavnici tokom vežbi biraju oružje koje im je potrebno za vođenje vojnih operacija protiv Rusije“, konstatuje naš sagovornik.

Prema rečima Mihaila Aleksandrova, stručnjaka za vojno-politička pitanja i doktora političkih nauka, tokom ovih vojnih vežbi, zemlje-članice NATO vide Rusiju kao svog protivnika.

„Osim toga, mislim da je ova vežba osmišljena da bi pokazali da je Švedska blisko integrisana u NATO, uprkos činjenici da još uvek nije formalno članica Alijanse“, izjavo je Alekandrov za RT.
Uvežbavaju interakciju trupa

Što se tiče same vežbe, Aleksej Leonkov smatra da će vojnici zemalja-članica NATO, najverovatnije vežbati na poligonima u Švedskoj.

„Mislim da se sada odvija interakcija između rodova i vidova trupa. NATO ima koncepciju bojevih dejstava združenih snaga. Ovde se radi o borbi u više domena, odnosno kada se prema vrstama i rodovima trupa formiraju takozvana borbena okruženja – domeni. Na primer, kopnene snage predstavljaju kopnene domene, pomorske snage pomorske. Postoje i vazduhoplovne snage, svemirske snage. Jasno je da je u različitim zemljama-članicama NATO bloka brojnost trupa drugačija, ali one moraju međusobno da komuniciraju. I ova interakcija na nivou štabova, na nivou pojedinačnih jedinica i komandanata ovih jedinica su deo ove vežbe“, objašnjava sagovornik Sputnjika.

Prema njegovim rečima, tokom vežbe, vojnici izvode razne vrste akcija.

„Od akcije usmerene protiv neprijateljske pomorske udarne grupe, odbijanja iskrcavanja protivničkog morskog desanta, odbijanje vazdušnog napada, do uzvratnog udara i kontraofanzive“, prezicira naš sagovornik.

Rusija se ne plaši NATO

Međutim, kako kaže ruski vojni ekspert Viktor Litovkin, vojnici zemalja-članica NATO, kao i Stokholma, tokom ovih akcija, neće koristiti samo oružje Švedske.

„Švedska jeste jedna od najmoćnijih država sa razvijenim vojno-industrijskim kompleksom. Ova država razvija sopstvene podmornice, artiljeriju, avione, kao i brodove. Dakle, ova zemlja ima dobru vojsku. Jeste da kupuje neko oružje od SAD, ali i ova zemlja ima dosta oružja. Međutim, zemlje koje učestvuju u ovim vežbama, koriste i svoje brodove, tenkove i topove“, objašnjava sagovornik Sputnjika.

Sa ovom ocenom slaže se i Aleksej Leonkov, koji smatra da su zemlje članice NATO u Švedsku došle sa svojim oružjem.

„Međutim, Ukrajina se, po svemu sudeći, na teritoriji Švedske nalazi bez oružja. Ova zemlja je tamo verovatno došla kao posmatrač jer ne može da obezbedi nikakvo oružje. Kao što znamo, ona se uvek uzda u naoružanje koje joj isporučuje NATO. Takođe, mislim da su zemlje koje se predstavljaju kao veće sile obezbedile i ratne brodove“, konstatuje stručnjak.

Na pitanje da li su ove akcije NATO opasne po Rusiju, Viktor Litovkin kaže da se ruska država uopšte ne plaši Alijanse.

„Rusija zna da je nemoguće pobediti državu sa nuklearnim potencijalom“, ističe stručnjak.

Vojna vežba „Aurora 23“ će trajati od 17. aprila do 11. maja.


Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Nikolina Tesla (Sputnik)