U Palati Srbija danas se nije potpisivao samo još jedan papir među susedima – potpisivao se, ako pitate sagovornike iz oba tabora, istorijski dokument. Srbija i Mađarska formalizovale su stratešku saradnju u oblasti odbrane, a predsednik Aleksandar Vučić poručio je: „Idemo ka vojnoj alijansi“. I nije rekao to tek tako – između redova se čitalo mnogo više.
Potpise na plan bilateralne vojne saradnje stavili su ministri odbrane dve zemlje, Bratislav Gašić i Krištof Salai-Bobrovnicki, dok su iz pozadine sve nadgledali Vučić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Milan Mojsilović.
Neformalno, ali značajno, sastanak je prethodno imao i političku uvertiru – Vučić se ranije tog dana odvojeno sastao sa mađarskim ministrom.
Ono što je u izjavi predsednika Srbije zazvučalo najdirektnije bilo je pominjanje mogućnosti vojnog saveza sa Mađarskom. Da, dobro ste pročitali. U trenutku kada se Evropa i svet prelamaju po pukotinama ratova, kriza i geopolitičkih lomova, Beograd i Budimpešta razmatraju da odu korak dalje – da institucionalizuju vojnu bliskost.
„Ne smemo zaboraviti“, podsetio je Vučić, „da Mađarska nije popustila 1999. pod pritiscima da dozvoli kopnenu invaziju na Srbiju sa svoje teritorije.“ Ta rečenica nije slučajno izgovorena. Ona je, kako primećuju neki u diplomatskim krugovima, direktna poruka lojalnosti i dubokog poverenja koje se danas gradi, a možda je uvek i tinjalo ispod površine.
Vučić je još istakao da je Srbija upravo sa Mađarskom razvila „najintenzivniju saradnju u oblasti odbrane u regionu“. I da to nije prazna reč – broj zajedničkih aktivnosti ove godine, čak 79, skoro je duplo veći nego prethodne.
Na papiru, to znači vežbe, konsultacije, obuke, mapiranja. Ali u pozadini, to znači još nešto: Političku sinhronizaciju, strateško oslanjanje i vojno-tehničku podršku u osetljivim vremenima.
„Dogovoreno je više aktivnosti nego ikada ranije. Radi se, bukvalno, o institucionalizaciji bliskosti u sektoru odbrane“, kaže jedan analitičar iz Beograda. Uz sve to, vojno-tehnička saradnja – čitaj: Nabavka i razmena naoružanja i vojnih sistema – stavljena je u prvi plan. Ovo ne ostaje na paradi i rukovanju; ovo ide duboko.
Krištof Salai-Bobrovnicki, vidno zadovoljan tonom razgovora, poručio je da je saradnja dve zemlje ušla u novu fazu. „Mi smo na strani mira. I u tome smo saveznici sa Srbijom“, rekao je ministar, ne bežeći od političkog tona koji uvek tinja kada se region Zapadnog Balkana i bezbednosna pitanja spoje u jednoj rečenici.
Podvukao je i da Mađarska želi da vidi Srbiju u Evropskoj uniji. Nema tu nepoznatih poruka – Budimpešta se već godinama ponaša kao zaštitnik Srbije na evropskom putu, neretko i kao njen najglasniji advokat u Briselu.
Tokom predsedavanja EU, podseća Salai-Bobrovnicki, Mađarska je dala „sve svoje resurse“ da pogura proširenje. A to nije prazna priča – to je strateški stav koji se sve češće pretače u konkretnu vojnu i ekonomsku saradnju.
Zanimljivo je da se među delom vojnih i bezbednosnih analitičara sve više šuška da Srbija i Mađarska, iako nominalno nisu deo istih vojnih saveza, pokazuju sve više ponašanja karakterističnih za formalne partnere.
„Oni već deluju kao saveznici, čak i bez sporazuma o kolektivnoj odbrani“, komentariše jedan vojni stručnjak iz regiona. A to se, kažu, ne dešava slučajno.
U široj slici, ovakvo približavanje dolazi u trenutku kada se Evropa grčevito lomi između starih i novih savezništava. NATO je pod tenzijom, EU razjedinjena, a mnogi manji igrači u regionu pokušavaju da pronađu sopstveni oslonac. Srbija i Mađarska, čini se, nalaze ga – jedna u drugoj.
I da, da ne zaboravimo – ovo je isti onaj region koji je pre dve decenije bio na ivici sunovrata. Danas, priča o vojnom savezu između Beograda i Budimpešte zvuči ne samo kao logičan nastavak bliskosti, već i kao signal drugima: Da se nova bezbednosna arhitektura Balkana možda piše tiho, ali vrlo odlučno.
A šta će biti sledeći korak? Ne znamo. Ali ako je suditi po tonu i odlučnosti potpisnika, sledeći sastanak mogao bi doneti i više od saradnje. Možda ne sutra, ali možda ranije nego što mnogi očekuju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se